3 powody, dla których warto postawić płaski dach

W Polsce jesteśmy bardzo przyzwyczajeni do tak zwanych dachów spadzistych. Zdobią one znaczną większość domów jednorodzinnych i wiele budynków, co wynika nie tylko z ich zalet, ale też z przyzwyczajenia. Płaski dach może być jednak świetną alternatywą dla dachów spadzistych i ma on wiele przewag nad nimi. Oto 3 powody, dla których warto postawić płaski dach. 

Dach płaski jest bardziej efektywny termicznie

Jedna z rzeczy, która należy do największych zalet, które są posiadane przez płaski dach to fakt, iż jest on zdecydowanie bardziej efektywny termicznie. Wynika to oczywiście z tego, że tego typu dach posiada znacznie mniejszą powierzchnię od dachu spadzistego i tym samym powierzchnia, którą trzeba ocieplić, a także przez którą może uciekać ciepło jest znacznie mniejsza.

To, że dach płaski jest bardziej efektywny termicznie może potwierdzić również producent systemów hydroizolacyjnych, który specjalizuje się również w projektowaniu oraz konstruowaniu dachów płaskich, taki jak firma Soprema. Budując dach płaski można więc liczyć na mniejsze rachunki za ogrzewanie budynku.

Płaski dach jest znacznie tańszy

Wbrew pozorom wybudowanie dachu płaskiego nie wymaga ultranowoczesnych technologii i jest całkiem tanie. Przede wszystkim wynika to z tego, że do jego stworzenia wymagane jest znacznie mniej materiałów. Jest to jedna z wielu oszczędności, gdyż dach płaski ma też prostszą konstrukcję, więc wybudowanie go zajmuje znacznie mniej czasu, a także jest mniej kosztowne od dachu spadzistego.

Dach płaski zapewnia ogrom możliwości

Największą przewagą dachu płaskiego jest jednak jego uniwersalność. Nie musi on być bowiem po prostu dachem. Można z niego stworzyć powierzchnię użytkową na przykład w formie tarasu, czy też zielonego ogrodu, w którym będziemy się relaksować i spędzać swój wolny czas. Oczywiście takie rozwiązania są droższe, ale nie oznacza to, że są poza zasięgiem. Technologia w tym zakresie się regularnie rozwija i płaskie dachy mogą być dachami przyszłości.