Ból głowy jest przeważnie niegroźną dolegliwością i przytrafia się co jakiś czas wielu osobom. Zwykle jest związany ze stresem, przeziębieniem czy lekkim odwodnieniem. Niekiedy jednak ból głowy może być objawem, który świadczy o rozwoju poważniejszego stanu chorobowego w organizmie. Wówczas wskazana jest szybka wizyta u lekarza. Piszemy, kiedy warto poradzić się w tej sprawie specjalisty.
Ból głowy po urazie mechanicznym
Wszelkie urazy głowy spowodowane wypadkiem, przewróceniem się czy silnym uderzeniem mogą być bardzo groźne dla zdrowia. W skrajnych przypadkach mogą powodować nieodwracalne uszkodzenia mózgu. Trzeba przy tym pamiętać, że konsekwencje różnych obrażeń mogą niekiedy pojawiać się nawet długi czas po konkretnym zdarzeniu. Nie wolno zatem lekceważyć takich sytuacji, szczególnie wtedy, gdy towarzyszyła im chwilowa utrata świadomości (omdlenie). Jeśli natomiast zauważymy, że po urazie głowy doskwiera nam nawracający ból głowy, należy jak najszybciej udać się do lekarza neurologa.
Ból głowy a narząd wzroku
Opisywany problem nierzadko jest też symptomem wskazującym na schorzenia narządu wzroku. Szczególnie często jest tak przy krótkowzroczności. Pogorszenie się ostrości widzenia powoduje wzmożone napięcie oczu i szybszą męczliwość, co prowadzi później właśnie do pojawiania się bólu głowy. Niekiedy pacjenci skarżą się na taką przypadłość po dobraniu zbyt mocnych szkieł korekcyjnych. Przykładem innych chorób oczu związanych z tą dolegliwością są m.in.:
- jaskra,
- zapalenie nerwu wzrokowego,
- półpasiec oczny,
- astygmatyzm,
- zez ukryty.
Nawracające migreny
Migreny, czyli silne bóle głowy, którym towarzyszą mdłości, światłowstręt, nadwrażliwość na zapachy czy zawroty głowy, to rodzaj niedyspozycji znacznie utrudniający codzienne funkcjonowanie. Przyczyny jej występowania są bardzo indywidualne. U niektórych pacjentów decydującym czynnikiem jest styl życia (np. palenie papierosów i niezdrowa dieta), u innych zaś geny czy też choroby współwystępujące. Wiadomo natomiast, że migreny są sygnałem świadczącym o braku odpowiedniej homeostazy w organizmie (równowagi). Warto więc wspólnie z lekarzem znaleźć źródło i rozwiązanie tego rodzaju bólu głowy. W Żywcu (woj. śląskie) specjalistycznej pomocy medycznej udzielają lekarze różnych specjalizacji w przychodni LAR-MeD. Placówka przyjmuje zarówno dorosłych, młodzież, jak i dzieci i niemowlęta.
Leave a Reply