Budowa dachu w domu – co warto wiedzieć?

budowa dachu

W celu zwieńczenia budowy domu, zawsze na samej górze musi pojawić się dach. Dobre przykrycie to jedno z najważniejszych elementów naszej posiadłości, gdyż odpowiada ono za szczelność, spokój w domu oraz oczywiście dobrze wygląda.

Nie ma co ukrywać, że ważne są zarówno kwestie bezpieczeństwa, jak i wizualne. To jakie mamy pokrycie, w dużej mierze świadczy o wyglądzie naszej budowli i zwraca na siebie uwagę przejeżdżających drogą osób. Aby jednak móc pozwolić sobie na każdy rodzaj pokrycia, konieczne jest umacnianie całej konstrukcji.

Więźba dachowa – z czego się składa?

Zanim położymy nasze pokrycie dachowe warto mieć na uwadze, że trzeba go na czymś osadzić. Cała taka konstrukcja nazywana jest więźbą dachową i jest stworzona z desek. Głównymi typami drzew, które przeznaczone są do tworzenia tego typu konstrukcji są graby, jodły oraz niekiedy dęby. Podstawą całej więźby są murłaty. Ich obecność będziemy mogli dostrzec na ścianach domu, a występują one w postaci poziomych belek umieszczonych zgodnie z zarysem domu. Na murłatach opierać będą się krokwie, czyli te deski, które tworzą strukturę dachu i odpowiedni skos.

budowa dachu

Mniej więcej na wysokości połowy krokwi znaleźć możemy płatew. Jest ona łączeniem wszystkich krokwi w sposób poziomy oraz podtrzymywana przez słupy, stojące na belkach podwalinowych. Całość złączona jest tzw. mieczami, które w sposób skośny powstrzymują płatew i słup przed ugięciem. W celu umocnienia całej konstrukcji powinno się zamocować kleszcze, które łączą ze sobą dwa słupy przechodząc poziomo przez całą długość dachu.

Rodzaje pokryć dachowych

Kiedy mamy już odpowiednią więźbę dachową, możemy skupić się na wyborze interesujących nas pokryć dachowych. Oczywiście przed ich położeniem konieczne jest jeszcze ocieplenie dachu i zastosowanie membrany dachowej mającej na celu nieprzepuszczanie wilgoci.

Podstawowym i chyba najbardziej znanym materiałem w kwestii pokryć dachowych jest dachówka ceramiczna. Stosuje się ją od setek lat i niegdyś była bardzo kosztownym luksusem, na który nie każdy mógł sobie pozwolić. Dzisiaj ten typ pokrycia jest już dostępny dla każdego, jednak nie ma co ukrywać, że nadal godnie trzyma swoją cenę.

Zdecydowanie najpopularniejszym w dzisiejszych czasach materiałem jest blachodachówka bądź blachy płaskie. Są one dobre jakościowo i z pewnością wystarczą na wiele lat, a przy tym ich koszt oraz cena za montaż i transport są bardzo niskie. Charakteryzują się przede wszystkim dobrą szczelnością i wytrzymałością.

Akcesoria dachowe

W przypadku doboru blach płaskich jako pokrycia swojego przyszłego miejsca zamieszkania, warto będzie zaopatrzyć się we wpust dachowy, dostępny w sklepie SUEZ. Właśnie w przypadku tych pokryć, zwykłe orynnowanie okazuje się niepraktyczne oraz brzydkie, więc ten system będzie dużo lepszą alternatywą.

Pamiętajmy również o zamontowaniu na swoim dachu śniegołapów. W tym wypadku nie chodzi o wygląd, choć znajdą się pewnie też eleganckie kształty, a przede wszystkim o bezpieczeństwo. Spadający w zimie śnieg nagromadzony na dachu nie jest niczym zabawnym i powinniśmy zapobiegać mu jak tylko się da. Warto zaopatrzyć się również w piorunochron.