Budowa małego domu – lepszy projekt gotowy czy indywidualny?

Coraz więcej inwestorów buduje obecnie niewielkie domy jednorodzinne. Czy w takim przypadku warto zdecydować się na dom z projektu gotowego, a może zwrócić się do pracowni architektonicznej? Doradzamy!

Dlaczego warto wybrać projekt małego domu?

Niewielkie domy jednorodzinne mają wiele zalet, które powodują, że obecnie na ich budowę decyduje się sporo osób. Co przemawia właśnie za takimi projektami?

  • Nie wymagają dużej działki – do budowy nie jest potrzebna działka sporych wymiarów, co również oznacza redukcję kosztów.
  • Niska cena budowy – wybudowanie małego domu jest znacznie tańsze niż tego o dużej powierzchni, co obecnie, gdy ceny materiałów stale idą w górę, jest bardzo dobrym wyborem dla oszczędnych.
  • Idealne dla singli, par i małych rodzin – różne warianty domów o małym metrażu sprawdzą się doskonale dla osób budujących dom dla siebie, dla par oraz dla mniejszych rodzin 2+1.
  • Tania eksploatacja – dodatkowym atutem mniejszych domów jest ich niższy koszt utrzymania, między innymi ogrzania.

Gotowy projekt małego domu jednorodzinnego

Obecnie wiele domów jednorodzinnych buduje się z gotowych projektów. Projekty tego typu są obecnie możliwe do zakupienia w pracowniach architektonicznych, także przez internet.

Gotowe projekty wyróżniają się różnorodnością i przystępnymi cenami, dlatego do dobry wybór dla osób, którym zależy na zredukowaniu kosztów.

Projektów jest sporo, dlatego można łatwo dobrać je do działki i swojego gustu. Można zdecydować się na projekty domów parterowych i z użytkowym poddaszem oraz projekty domów nowoczesnych lub tradycyjnych.

Za gotowy projekt najczęściej trzeba będzie zapłacić od 2000 do 4000 złotych, natomiast trzeba go także poddać adaptacji, co jest wydatkiem od 1500 do 2000 złotych lub więcej.

Indywidualny projekt małego domu jednorodzinnego

Osoby, które planują budowę małego domu jednorodzinnego, mogą również zdecydować się na skorzystanie z usług pracowni wykonującej projekty indywidualne.

Gdy potrzebny jest dobry architekt Gliwice ABL Architekt są miastem, gdzie funkcjonuje wiele sprawdzonych firm architektonicznych, które mogą wykonać wyjątkowy projekt domu odpowiadającego wymaganiom klienta pod każdym względem.

Projekty indywidualne polecane są między innymi wtedy, gdy gotowe projekty nie spełniają oczekiwań inwestorów, a także wtedy, gdy dom ma być położony na wymagającej działce, na przykład jest to działka bardzo wąska czy mała. Również projekt indywidualny to najlepszy wybór dla osób, które mają swoją koncepcję idealnego domu i chcą wdrożyć ją w życie.