Budowa ścian przy użyciu szalunków ściennych – jak je wybrać?

Branża budowlana rozwija się w błyskawicznych tempie. Zmieniają się techniki wykonywania prac, do głosu dochodzą coraz bardziej nowoczesne technologie. Firm budowlanych przybywa, rośnie konkurencja, więc nic dziwnego, że jakość wysuwa się na pierwszy plan. Nie bez znaczenia jest więc wybór bardzo dobrych podstawowych elementów wyposażenia placu budowy, szczególnie przy wznoszeniu ścian, a wśród nich m.in. szalunków ściennych. Na co zwrócić uwagę podczas kupowania lub wynajmowania tego sprzętu? Podpowiadamy.

Szalunki ścienne przy budowie ścian

Wznoszenie ścian musi zostać wykonane z największą starannością. Tutaj liczy się każdy milimetr. Nie bez znaczenia jest więc wybór odpowiednich szalunków ściennych, których rodzaje można zobaczyć na szalbud.pl/. Dzięki ich wykorzystaniu można skutecznie zabezpieczyć wszelkie powstałe w ścianach otwory.

Szalunki ścienne wykorzystywane są głównie do nadproży, które występują w otworach na drzwi, ale równie dobrze spełniają się w roli zabezpieczenia otworów na okna. Świetnie sprawdzają się także jako element wspornikowy do elementów elewacji ozdobnych. Wyróżniamy szalunki ścienne: szalunki lekko i średnio gabarytowe.

Zobacz także: https://superweb.com.pl/rodzaje-rusztowan-i-ich-zastosowania/

Zalety szalunków ściennych

Do jednych z największych zalet szalunków ściennych należy ich wszechstronne zastosowanie. Z racji tego, że po około czterech tygodniach, kiedy to beton się zawiąże, można z powodzeniem je zdemontować i zastosować w kolejnych pracach. Szalunki lekko i średnio gabarytowe są bardzo ekonomiczne z racji tego, że przy ich montażu, jak i demontażu nie ma konieczności stosowania ciężkiego sprzętu, a co za tym idzie, nie ma konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.

Szalunki ścienne – kupować czy wynajmować?

Wynajem szalunków ściennych jest bardzo opłacalny, jeśli nasza budowa jest jednorazowa. Po pierwsze, wiąże się to z mniejszymi kosztami, a po drugie, jest to po prostu wygodne. Jako inwestora, wynajmującego szalunki nie interesuje nas to, gdzie będą one składowane. Firma, które je nam wynajmie zadba o ich zabranie z naszego placu budowy. Takie działania sprawiają, że oszczędzamy czas i pieniądze. Jeśli jednak prowadzimy więcej inwestycji, wówczas znacznie bardziej opłacalna będzie inwestycja w szalunki. Z racji tego, że jest to element, który można wykorzystywać mniej więcej po upływie czterech tygodni od ich zastosowania sprawia, że cały czas będą w obiegu. Ważna jest więc jedynie logistyka, a konkretnie, dokładna analiza zapotrzebowania na ilość niezbędnych szalunków, które mają być elementem wyposażenia naszych placów budowy.