Nie bez powodu ceramika bolesławiecka cieszy się tak ogromnym uznaniem i rozpoznawalnością nie tylko w Polsce, ale także poza granicami kraju. Wyroby ceramiczne pochodzące z Bolesławca to wysokiej jakości, często misternie zdobione elementy zastawy stołowej, ale również dekoracje, które swoją oryginalną formą, kolorystyką i wzornictwem zaskarbiają sobie serca miłośników ceramiki — przez wiele pokoleń wstecz, aż do dzisiaj. Jak wygląda proces ich wytwórstwa?

Zdolności, pasja i duże pokłady cierpliwości

Przyglądając się ceramice bolesławieckiej, nie sposób nie zauważyć, że jej nieodzownym atutem jest unikalność i misterne wzornictwo. Każda pojedyncza sztuka jest bowiem wytwarzana ręcznie, dlatego zanim rozpocznie się właściwy proces tworzenia ceramiki, konieczne jest poznanie tajników, techniki, stosowanych w produkcji materiałów, farb, pędzli, metod zdobienia i szkliwienia. Należy także korzystać z odpowiednich surowców, do których zalicza się przede wszystkim piasek kaolinowy i glina. W poszczególnych fabrykach wytwarzanie tych produktów doprowadzono do perfekcji, dlatego cechuje je wysoka trwałość i wytrzymałość — mimo biegu czasu i codziennego użytkowania wyrobów ceramicznych. Właśnie takie unikalne produkty oferuje ceramika Bolesławiec manufaktura.

Proces wytwórczy — krok po kroku

Wysokiej jakości, unikalna i piękna ceramika bolesławiecka jest produkowana z gliny, dlatego przygotowywana na jej bazie masa ma zazwyczaj jasnokremowy kolor. Ceramikę można wytwarzać, wykonując odlewy lub formując dowolne kształty ręcznie z pomocą przeznaczonych do tego toczków. W zależności od preferencji i manufaktury stosowane są toczki ręczne lub mechaniczne. Gotowe naczynia poddawane są następnie suszeniu. Gdy wyschną, konieczne jest ich podwójne wypalenie. Dopiero wtedy można przejść do ich malowania i zdobienia, zazwyczaj techniką stempelkową — najczęściej artyści decydują się na tradycyjne wzornictwo. Tak przygotowane produkty poddaje się szkliwieniu, zanim będą mogły trafić do finalnego klienta.