Chcesz odzyskać dług? Zgłoś się do windykatora!

Niepłacący kontrahent, a może znajomy, który nie oddał pożyczki? Gdy nie możesz odzyskać swoich pieniędzy, wtedy warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy windykatora. Kim dokładnie jest ta osoba i czym się zajmuje? Sprawdź więcej informacji!

Windykacja – co to jest?

Windykator jest osobą, która zajmuje się windykacją, czyli inaczej odzyskiwaniem zadłużeń od dłużników.

Proces windykacji pozwala na odzyskanie należności w sposób polubowny albo sądowy, korzystając z przysługujących wierzycielowi praw. Odbywa się on zatem całkowicie zgodnie z przepisami.

Gdzie pracują windykatorzy?

Windykatorzy najczęściej pracują w firmach windykacyjnych, czyli zajmujących się odzyskiwaniem długów.

Również z usług windykacyjnych można skorzystać w wybranych kancelariach prawnych, które pomagają swoim klientom w odzyskiwaniu należności.

Czy windykator jest komornikiem?

Bardzo często można spotkać się z przekonaniem, że windykator jest tą samą osobą, co komornik. Warto jednak pamiętać o tym, że w rzeczywistości te dwie profesje są różne.

Komornik sądowy jest funkcjonariuszem publicznym, który ma odpowiednie uprawnienia pozwalające mu na odzyskiwanie długów od dłużników. Może on w tym celu zajmować wynagrodzenie lub oszczędności dłużnika, a także należący do niego majątek jak nieruchomości i ruchomości.

Natomiast windykator nie ma takich właśnie uprawnień, co powoduje, że nie może on przejmować mienia należącego do dłużnika. Nie oznacza to jednak, że jego działania nie są skuteczne.

Windykacje Gliwice – https://klgkancelaria.pl/uslugi-windykacyjne/

Czym zajmuje się windykator?

Windykator pomaga swojemu klientowi w odzyskaniu należących do niego pieniędzy. W tym celu może on wykorzystać różne metody, które pozwalają na uzyskanie optymalnego efektu, czyli spłatę należności.

Windykacja prowadzona jest zasadniczo w trzech głównych etapach:

1. Windykacja polubowna – windykator kontaktuje się z osobą zadłużoną, aby przekazać jej informacje o konieczności spłaty długów. Może kontaktować się z nią na różne sposoby, między innymi osobiście, telefonicznie, przez internet, listownie.

2. Windykacja sądowa – jest ona prowadzona w sytuacji, gdy dłużnik nie spłaca zadłużenia nawet pomimo wezwania. Firma windykacyjna reprezentuje wtedy klienta w rozprawie sądowej o zadłużenia.

3. Windykacja komornicza – firma windykacyjna współpracuje z komornikiem, aby odzyskać należność dla klienta.

Gdy zatem pojawiają się niespłacone zadłużenia, a dłużnik nie jest zainteresowany ich polubowną spłatą, warto pomyśleć o skorzystaniu z pomocy windykatora. Razem z firmą windykacyjną odzyskanie pieniędzy będzie wtedy jeszcze łatwiejsze!