Chemia budowlana zalecana do prac z betonem

budowlana chemia

Chemia budowlana to zbiór wszystkich produktów wykorzystywanych podczas budowy, wykańczania lub remontu budynku, które nie są zaliczane do materiałów budowlanych i elementów instalacji. Chemią budowlaną są więc m.in. różnego rodzaju farby, lakiery, tynki, zaprawy oraz gładzie. Które z tych produktów najlepiej sprawdzają się w trakcie prac z użyciem betonu? Na to pytanie odpowiadamy w dalszej części artykułu. Zachęcamy do lektury.

Zaprawy do naprawy powierzchni betonowych

Beton to materiał charakteryzujący się wysoką trwałością i odpornością na ściskanie. W wyniku wieloletniego użytkowania powierzchnie betonowe ulegają jednak uszkodzeniom, mającym bezpośredni wpływ zarówno na wygląd, jak i bezpieczeństwo konstrukcji. W takich przypadkach konieczne jest zastosowanie odpowiednio dobranej zaprawy naprawczej do betonowych powierzchni.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w firmie ImmerBau z Poznania, zajmującej się produkcją i dystrybucją chemii budowlanej: Obecnie na rynku dostępnych jest wiele zapraw do naprawy betonu. Poszczególne środki różnią się pomiędzy sobą składem i zakresem zastosowania. Wyróżniamy m.in. zaprawy typu CC (Cement Concrete) i PCC (Polymer Cement Concrete). Dzięki zawartości polimerów te drugie wyróżniają się skuteczniejszym działaniem – lepiej maskują wszelkiego typu zarysowania, pęknięcia i większe ubytki.

Środki ochronne do betonu

W celu zapobiegania powstawaniu uszkodzeń na powierzchniach wykonanych z betonu warto stosować specjalne środki ochronne. Są to m.in. woskowe i akrylowe powłoki pielęgnacyjne, zaprawy do gruntowania oraz preparaty hydrofobizujące redukujące nasiąkliwość podłoża. Zadaniem wszystkich środków do ochrony powierzchni betonowych jest przeciwdziałanie degradacji nawierzchni poprzez ograniczanie wnikania wody, dwutlenku węgla oraz innych szkodliwych substancji chemicznych zawartych w atmosferze. Warto stosować je zarówno w trakcie budowy obiektów betonowych, jak i większych remontów oraz okresowej konserwacji.

Kremy do izolacji przeciwwodnej

Do chemii budowlanej polecanej do prac z betonem zaliczają się też kremy do izolacji przeciwwodnej. Jest to jedna z najważniejszych izolacji w całym budynku, ponieważ zapobiega kapilarnemu podciąganiu wody z gruntu. W przypadku problemów z wilgocią wewnątrz obiektu (widoczne zawilgocenie ścian, odpadający tynk, nieprzyjemny zapach) zastosowanie kremu jest wręcz konieczne. Preparat ten przeciwdziała rozwojowi wilgoci, a dodatkowo zabezpiecza przed podciąganiem kapilarnym w przyszłości. Doskonale wchłania się w podłoże, nie wpływając przy tym negatywnie na paroprzepuszczalność betonu.