Co to jest i do czego służy podsłuch sejsmiczny?

Podsłuch sejsmiczny

O ile monitoring domów czy mieszkań może przydać się każdemu, o tyle podsłuch kojarzy się większości ludzi głównie z branżą szpiegowską i detektywistyczną. Jest w tym wiele racji ponieważ podsłuchiwanie prywatnych rozmów nie jest nam zwykle do niczego potrzebne. Bywają jednak takie sytuacje kiedy podsłuchiwanie i zarejestrowanie cudzych słów mogą być jedynym źródłem dowodów na przykład na popełnianie przestępstwa lub zdradę małżeńską. Wówczas może się okazać, że jedyna szansą na uzyskanie takich danych jest właśnie podsłuch sejsmiczny.

Czym jest i jak działa podsłuch sejsmiczny?

Podsłuch sejsmiczny jest to urządzenie szpiegowskie służące do nasłuchiwania przez przeszkody typu ściana czy podłoga. Podsłuch odbiera sygnał za pomocą końcówki przypominającej stetoskop i wzmacnia go wielokrotnie do tego stopnia, że jesteśmy w stanie usłyszeć nawet szept za grubą ścianą. Jak to się dzieje? Otóż membrana urządzenia rejestruje minimalne drgania sygnałów odbijających się od przeszkód, np. ścian. We wnętrzu znajduje się mikrofon, który wzmacnia odbierane fale nawet o kilkadziesiąt tysięcy razy zmieniając je w bardzo wyraźne dla ludzkiego ucha dźwięki. Uzyskany dźwięk możemy odsłuchiwać bezpośrednio z urządzenia lub dla większej dyskrecji poprzez podłączone słuchawki. Głośność dźwięku jest regulowana. Większość podsłuchów umożliwia również podłączenie go do telefonu lub dyktafonu i nagrywanie danych. Urządzenia te posiadają wbudowany akumulator wielokrotnego ładowania. Standardowo na jednym ładowaniu podsłuch może pracować około 40 godzin. Aby ponownie go naładować wystarczy podłączyć urządzenie do komputera poprzez kabel USB.

Podsłuch sejsmiczny to naprawdę niesamowite urządzenie. Dzięki niemu możemy usłyszeć rozmowę prowadzoną za ścianą o grubości kilkudziesięciu centymetrów! I nie chodzi tylko o podsłuchiwanie dla taniej sensacji. Urządzenia te wykorzystuje się zarówno do pozyskania dowodów w sprawach obyczajowych jak i podczas ratowania ludzkiego życia.

Czy można podsłuchiwać przez grubą ścianę?

Rodzaj ściany nie stanowi przeszkody na podsłuchów sejsmicznych, które doskonale radzą sobie zarówno ze ścianami z drewna, cegieł, szkła, metalu a nawet betonu. Możliwości podsłuchu poszczególnych modeli są bardzo różne. Większość podsłuchów sejsmicznych rejestruje dźwięki przez przeszkody o grubości ok 40 cm. Lepszej jakości sprzęt poradzi sobie w grubością 70 cm! Urządzenia posiadające moduły radiowe są w stanie działać na otwartej przestrzeni i rejestrować sygnał z odległości nawet 250 metrów!

Kiedy może przydać się nam podsłuch sejsmiczny?

Po pierwsze podsłuch sejsmiczny przydaje się wszędzie tam gdzie nie można założyć klasycznej “pluskwy”. Nie wszędzie możemy wejść, czasem boimy się zdemaskowania, podsłuch sejsmiczny w takiej sytuacji pozwoli na pozyskanie danych dźwiękowych bez niepotrzebnego narażania swojego bezpieczeństwa. Kiedy więc może się on przydać? Na przykład wtedy gdy podejrzewamy, że ktoś za ścianą stosuje przemoc domową a my nie mamy na to dowodów. Innym przykładem może być zdemaskowanie niewiernego małżonka i rejestrowanie rozmów z jego potajemnych spotkań np. w hotelu. Nie wszystko musi mieć jednak wymiar sensacji kryminalnej lub obyczajowej. Podsłuch może służyć również ochronie zdrowia lub życia, np. podsłuch wnętrza mieszkania w którym zatrzaśnięto małe dziecko lub osobę starszą. Nie każde wołanie o pomoc może być słyszalne gołym uchem. Dlatego właśnie służby ratownicze czasami posługują się podsłuchami sejsmicznymi w celu zlokalizowania poszkodowanych.

Jakie akcesoria warto mieć?

Zdecydowanie warto zaopatrzyć się w słuchawki, dzięki którym podsłuchiwana przez stosunkowo cienką ścianę, nie usłyszy własnych słów z sąsiedniego pomieszczenia. Poza tym przyda się również telefon lub dyktafon, na który podczas podsłuchiwania będą się nagrywały pozyskane dane dźwiękowe. Policja lub detektywi często stosują te nagrania jako dowody w sprawach kryminalnych. Do ładowania wewnętrznego akumulatora niezbędny będzie np. komputer w wejściem USB.