Co warto wiedzieć o krykiecie?

gra w krykieta

Krykiet to jeden z narodowych sportów w Wielkiej Brytanii, a jego historia sięga przełomu XIII i XIV wieku. Dyscyplina ta stawała się coraz bardziej popularna już nie tylko w Anglii, ale także innych krajach. Obecnie rozgrywki krykieta śledzą miłośnicy tego sportu niemal w każdym zakątku świata. Dyscyplina ta ma swoich fanów, a także zawodników również w Polsce. Jednak dla wielu osób wciąż sport ten pozostaje wielką niewiadomą. Co więc warto wiedzieć o krykiecie i jakie są podstawowe zasady tej gry? Podpowiadamy.

Czym jest krykiet?

Krykiet to dyscyplina, która nie jest w Polsce bardzo popularna. Jednak nie oznacza to, że nie ma swoich zwolenników. W naszym kraju rozgrywane są mecze zarówno na poziomie amatorskim i juniorskim, jak i profesjonalnym. Warto więc zainteresować się tą dyscypliną. Jaki jest jednak cel tej gry? Otóż celem krykieta jest zdobycie jak największej liczby punktów, a przede wszystkim większej niż przeciwnik. Istnieją trzy warianty gry: test, jednodniowa i twenty20, określające czas, w jakim rozgrywka musi zostać zakończona. Żeby zdobyć punkt w krykiecie trzeba uderzyć drewnianym, specjalnym kijem piłkę krykietową.

Zasady gry w krykieta

Zasady gry w krykieta zostały przygotowane przez słynny Marylebone Cricket Club, który funkcjonuje od 1787 roku. Warto wiedzieć o tym, że sport ten jest dyscypliną zespołową, ponieważ zawody takie rozgrywają się między dwoma drużynami, a każda z nich składa się z 11 zawodników. Każdy z nich pełni w niej nieco inną rolę. Mamy funkcje takie jak batsmen, czyli uderzający, bowler (rzucający) lub broniący fielder. 

Jeżeli jednak któryś z zawodników będzie chciał przejąć inną rolę zamiast specjalistycznej, wówczas ma taką możliwość. Jak informuje ETOTO bukmacher, boisko do gry w krykieta ma eliptyczny kształt i pokryte jest trawą. Jego długość nie jest ściśle określona, lecz zazwyczaj wynosi od 130 do 150 m. Na samym środku tego obszaru znajduje się pas (pitch), który stanowi główny obszar gry i to w tym miejscu realizowane są akcje. Na obu końcach pasa znajdują się bramki, czyli wickety. Są to trzy wbite w ziemię najczęściej drewniane słupki, na których ustawione są nieprzymocowane dwie poprzeczki. Bowler rzuca piłkę w stronę bramki tak, aby batsmen nie był w stanie jej odbić. 

Przebieg meczu krykieta

Co ciekawe, mecz w krykieta nie musi zacząć i zakończyć się jednego dnia. Wyróżnia się zarówno mecze jednodniowe, jak i wielodniowe. Mogą one więc trwać nawet od trzech do pięciu dni. Zazwyczaj jednak rozgrywki każdego dnia trwają maksymalnie 6 godzin. Mecz w krykieta dzielony jest na dwie części. Na początku sędzia rzuca monetą, aby wybrać drużynę rozpoczynającą mecz jako rzucającą oraz odbijającą. Każda z części meczu składa się z rund, których liczba nie jest określona, a w każdej rundzie drużyna wykonuje po 6 rzutów. Batsmen stara się zdobyć punkt, a więc po odbiciu piłki, musi dobiec na drugi koniec pitchu. Tam z kolei czeka gracz, który w tym samym czasie biegnie w przeciwnym kierunku. Jeżeli obaj dotkną ziemi za wyznaczoną linią, wówczas drużyna zdobywa punkt.