Codzienna pielęgnacja cery dojrzałej. Retinol na twarz i jego działanie

pielegnacja twarzy

Upływającego czasu nie jesteśmy w stanie powstrzymać. Skóra dojrzała naturalnie traci zdolność do regeneracji, dlatego też wymaga dużej uwagi i odpowiednio dobranej pielęgnacji. Najlepsze kosmetyki pozwalają utrzymać świeży i młody wygląd cery na dłużej. Zapewniają również odczuwalny komfort oraz dobrą kondycję. W preparatach dostępnych jest wiele odżywczych składników, jednak to retinol jest tym najchętniej wykorzystywanym. Jakie jest jego działanie? Podpowiadamy.

Co wpływa na starzenie się skóry?

Procesy starzenia się skóry są bardzo złożone. Wpływa też na nie wiele czynników, na które mamy mniejszy bądź większy wpływ. Najczęściej dzieli się je na te wewnątrzpochodne i zewnątrzpochodne. Pierwsze z nich dotyczą utraty elastyczności i jędrności, która wynika z fizjologicznych oraz anatomicznych zmian, które wraz z wiekiem zachodzą w skórze. Można do nich zaliczyć powstawanie przebarwień, zmniejszona ilość podskórnej tkanki tłuszczowej czy spadek ilości kolagenu i elastyny. Równie często na starzenie się cery ma wpływ menopauza czy zmiany hormonalne.

Działanie czynników zewnętrznych również może przyspieszyć pojawienie się pierwszych oznak cery dojrzałej. Zalicza się do nich niezdrowa dieta, nadmierna ilość spożywanego alkoholu czy palenie papierosów. Niekorzystnie wpływa także zanieczyszczone powietrze oraz promieniowanie UVA i UVB. W tym przypadku krem nawilżający do twarzy z wysokim SPF czy ochronna mgiełka potrafią skutecznie radzić sobie z groźnym wpływem promieni słonecznych.

Retinol na twarz – kiedy korzystać?

Skóra dojrzała wymaga stosownej rutyny pielęgnacyjnej. W składach używanych preparatów powinno uwzględnić się składniki aktywne, które ukierunkowane są na jej stymulację oraz ujędrnianie. Takie działanie może zapewnić retinol na twarz. Nazywany jest także witaminą młodości. Dzięki swoim właściwościom stymuluje syntezę włókien kolagenowych, dzięki czemu kolejne warstwy skóry pogrubiają się. Ma za zadanie także wygładzać oraz poprawiać wygląd cery, na której występują przebarwienia.

Pochodna witaminy A działa przede wszystkim na powstałe zmarszczki. Kosmetyk z odpowiednią zawartością tego czynnika zmniejsza ich widoczność, a także ujędrnia owal twarzy.

Krem nawilżający do twarzy – jakich składników aktywnych szukać?

Do pielęgnacji cery dojrzałej bardzo dobrze sprawdzą się takie produkty, które posiadają w swoim składzie humektanty, a także emolienty. Dobry krem nawilżający do twarzy posiada przede wszystkim kwas hialuronowy, a także fosfolipidy, czyli składniki o działaniu natłuszczającym i ochronnym. Działają na tę warstwę skóry, która powstrzymuje wilgoć przed wyparowaniem. W celu większego nawilżenia można również wybierać produkty z aloesem czy mocznikiem.