Części do pomp wodnych – jak je wybrać i gdzie kupić?

Pompy wodne mają bardzo szerokie zastosowanie. To urządzenia używane między innymi w domach jednorodzinnych, zakładach przemysłowych, ale również w pojazdach. Usterki pomp wodnych najczęściej naprawiane są przez wymianę ich części. Jak wybrać odpowiednie części zamienne do pompy i gdzie je zakupić?

Kiedy konieczna jest wymiana części w pompie wodnej?

Pompy wodne narażone są na różne usterki. Może dojść do nich na skutek pracy w nieodpowiednich warunkach czy uszkodzeń mechanicznych.

Wśród najczęstszych objawów usterek pomp wodnych znajdują się:

  • głośna praca

  • niska efektywność

  • trudności z uruchomieniem

  • samoczynne wyłączanie

  • wycieki płynów

Jeżeli obserwowane są powyższe symptomy, wtedy można podjąć się naprawy pompy wodnej. W wielu przypadkach usterki nie są skomplikowane w naprawie i można nawet zrobić to samodzielnie, wymieniając określone części do pomp na nowe.

Najczęściej wymieniane części w pompach wodnych

Do najczęściej wymienianych części do pomp zaliczają się przede wszystkim:

Uszczelki

Bardzo często w pompach dochodzi do usterek uszczelek. Z czasem gumowe uszczelki ulegają zniszczeniu, dlatego też wymiana ich na nowe pozwala na przywrócenie pompy do sprawności. Uszczelki oferowane są w wielu wariantach, dlatego dobiera się je indywidualnie do pompy.

Węże

Podobnie sprawa wygląda w przypadku części do pomp jak węże. One również mogą ulec uszkodzeniu na skutek eksploatacji urządzenia i powodować wycieki. Wymiana węży w pompie rozwiązuje wtedy problem.

Elementy elektryczne

Zdarza się, że pompa nie chce działać, ponieważ doszło w niej do uszkodzenia elementów elektrycznych, na przykład wyłącznika nadprądowego. Jego szybka wymiana umożliwia ponowne uruchomienie pompy.

Zawory

Uszkodzone zawory są również popularnym problemem w pompach wodnych. Mogą powodować przecieki, dlatego trzeba wtedy wymienić je na nowe.

Części do pomp wodnych – gdzie je zakupić?

Obecnie części do pomp są oferowane w wielu sklepach i można kupić je bez problemów w internecie.

Wybierając odpowiednie komponenty, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj i model użytkowanej pompy. Gdy nie można sprawdzić numeru części, na przykład w przypadku uszczelek do pompy, należy wykonać ich pomiar jak średnica zewnętrzna, wewnętrzna oraz grubość, by dobrać dopasowane elementy.

Gdy zatem pojawiają się problemy z działaniem pompy, należy pamiętać o tym, że najczęściej przyczyną jest uszkodzenie jednej z części. Wymiana może pozwolić na szybką i skuteczną naprawę pompy niskim kosztem, bez konieczności kupowania kolejnego urządzenia.