Czy dzieci mogą korzystać z fajerwerków?

fajerwerki

Użycie fajerwerków jest wspaniałym pomysłem na zwiększenie atrakcyjności każdej uroczystości – istotnej rocznicy, święta czy szczególnie ważnej ceremonii – przez wykreowanie niezapomnianej oprawy wizualnej. Różne rodzaje sztucznych ogni wystrzeliwane wieczorem lub nocą stworzą na niebie dynamiczne widowisko, które przypadnie do gustu wszystkim, jednak z reguły największe wrażenie pokazy tego rodzaju wywierają na dzieciach.

Dlaczego używanie fajerwerków wymaga ostrożności?

Fajerwerki oferują wspaniałe i zróżnicowane efekty świetlne oraz dźwiękowe za sprawą wykorzystywanych do ich produkcji związków chemicznych. Część z nich działa w taki sposób, że wynosi ładunek na odpowiednią wysokość dzięki energii wytwarzanej przez intensywnie spalające się materiały pirotechniczne. Pozostałe są odpalane z opóźnieniem, a zachodzące po zapłonie i eksplozji kolory, błyski czy smugi powstają w wyniku palenia się rozmaitych chemikaliów, które zapewniają odpowiednią barwę w zależności od swego rodzaju.

Wszystkie etapy następujące po podpaleniu fajerwerku są potencjalnie niebezpieczne, dlatego każdy, kto chce się nimi posługiwać, powinien zachować ostrożność i przestrzegać wszelkich zaleceń zamieszczanych przez producenta w instrukcji. Odstępstwa od podanych zasad grożą odniesieniem poważnych obrażeń – m.in. poparzenia, uszkodzenia wzroku i słuchu, uszkodzenia palców lub ręki czy innych części ciała. Zagrożenia wynikają z wysokiej temperatury, pojawiających się iskier, impetu, jakiego nabiera lecąca rakieta oraz powstającej przy wielu fajerwerkach fali uderzeniowej.

Fajerwerki a dzieci

Odpalania fajerwerków przez dzieci jest surowo zabronione. Ponieważ nie zawsze mogą one być świadome niebezpieczeństwa, a często po prostu nie są w stanie zastosować się do zasad bezpieczeństwa, rodzice nie mogą dopuszczać do tego, by samodzielnie bawiły się tego rodzaju materiałami. Sprzedaż fajerwerków osobom, które nie ukończyły 18 roku życia, jest zakazana, a sprzedawcy nieprzestrzegający przepisów są narażeni na wysokie grzywny.

Należy pamiętać o tym, by w materiały pirotechniczne tego typu zaopatrywać tylko u sprawdzonych dostawców, takich jak firma Pol-Expance ze Szczecina. Zajmuje się ona hurtową sprzedażą fajerwerków również w formie pakietów, a także organizowaniem pokazów.