Istnieją sytuacje, w których kredyt jest formą ratowania przed kłopotami finansowymi. Oczywiście branie kredytu, żeby spłacić inne zobowiązania jest skrajnie nieodpowiedzialne. Należy pamiętać, że niektóre sytuacje życiowe mogą powodować, że wzięcie kredytu będzie utrudnione. Zasiłek macierzyński, chorobowy, pielęgnacyjny lub zasiłek dla bezrobotnych może utrudniać zaciągnięcie kredytu. Ale czy jest to niemożliwe?
Zdolność kredytowa a zasiłek
Niezależnie czy zaciągany jest kredyt na zasiłku, czy przy pracy na etacie, najpierw oceniana jest zdolność kredytowa. Najprościej rzecz ujmując jest to zdolność kredytobiorcy do spłaty zadłużenia wobec banku, w ustalonym w umowie terminie. Zdolność przydziela bank, na podstawie dostarczonych dokumentów. Jest kilka czynników, które znacząco wpływają na finalną kwotę uzyskanego kredytu – mogą one ją podnieść, obniżyć, albo, w najgorszym wypadku, wpłynąć na odrzucenie wniosku. Jednym z nich jest przebywanie na zasiłku.
Należy pamiętać, że pobieranie zasiłku macierzyńskiego nie wpływa na pogorszenie zdolności kredytowej. Może to być atut. Kobieta, która pobiera zasiłek chorobowy w trakcie ciąży, a potem zasiłek macierzyńskie według algorytmu banku ma zapewniony stały dopływ środków. W gorszej sytuacji znajdują się kobiety na bezpłatnym urlopie wychowawczych. Jeśli nie mają dochodów z innych źródeł, nie mogą liczyć na pozytywną zdolność kredytową.
Kredyt na zasiłku dla bezrobotnych
Nie wszyscy ludzie mają dogodną sytuację, by móc negocjować korzystne warunki z bankami. Problem z kredytem mogą mieć osoby bezrobotne. Brak stałego wynagrodzenia, popartego stosowną umową o pracę czy umową cywilnoprawną oznacza dla banku, że ta osoba nie będzie w stanie spłacić zaciągniętych zobowiązań. Stałe wpływy to jeden z gwarantów spłaty pożyczki. Wówczas rozwiązaniem wydaje się być kredyt gotówkowy bez zabezpieczeń. Jest to pożyczka, która polega na zaciągnięciu kredytu, a klient nie musi przedstawiać dodatkowych zobowiązań kredytowych. Wniosek o kredyt zostaje zatwierdzony na podstawie przedstawionej przez pożyczkobiorcę historii kredytowej oraz dochodu.
Leave a Reply