Czy komornik może doręczyć list z sądu?

komornik

Korespondencja z sądu może być doręczona obecnie na kilka sposobów – nie tylko przez listonosza, ale również przez komornika. Zobacz, czym dokładnie jest nowość w polskim prawie – doręczenie korespondencji sądowej!

Jak doręczana jest korespondencja sądowa?

Listy sądowe są doręczane przez najczęściej przez listonosza z użyciem listu poleconego. Wtedy korespondencja jest doręczana osobiście odbiorcy lub jego przedstawicielowi ustawowemu.

Jeśli odbiorcy korespondencji nie ma w domu, listonosz pozostawia awizo. Korespondencja jest awizowana dwukrotnie. Gdy w tym czasie adresat jej nie odbierze, wtedy korespondencja ta traktowana jest jako odebrana. Nie jest to jednak efektywny sposób informowania o sprawach sądowych.

W przypadku trudności z doręczeniem korespondencji sąd może zdecydować o innym sposobie doręczenia. Obecnie najczęściej w tym celu wykorzystuje się doręczenie komornicze.

Co to jest komornicze doręczenie korespondencji?

Komornik jest urzędnikiem sądowym, którego zadaniem jest wykonanie poleceń sądu, w tym doręczenie korespondencji. Najczęściej w taki sposób doręcza się pozwy sądowe.

Jeśli sąd nakazuje doręczenie korespondencji przez komornika, oznacza to, że inne metody doręczenia nie okazały się skuteczne. W takim przypadku sąd wystosowuje odpowiednie pismo, które przekazywane jest następnie do komornika.

Komornik ma 14 dni na doręczenie korespondencji, od momentu otrzymania takiego zlecenia.

Jak odbywa się doręczenie korespondencji przez komornika?

Po otrzymaniu odpowiedniego wniosku komornik dostarcza korespondencję osobie, która jest adresatem. Jeśli osoba ta nie znajduje się obecnie w domu, komornik może pozostawić informacje o doręczeniu. Także może on zapytać o adresata innych domowników, sąsiadów.

Realizując doręczenie korespondencji komornik – https://www.gliwicekomornik.pl/dokumenty/ ma obowiązek przygotować również notatkę dokumentującą doręczenie. Jest ona szczególnie ważna wtedy, gdy nie udało mu się doręczyć skutecznie korespondencji. W takim przypadku notatka ta przekazywana jest do sądu.

Warto też wskazać, że komornik może przeprowadzić procedurę polegającą na wyszukaniu adresu zamieszkania adresata, gdy obecny adres nie jest prawidłowy.

Jaka jest cena komorniczego doręczenia korespondencji?

Cena skorzystania z takiej usługi jest stała. Komornik pobiera wtedy opłatę na poziomie 60 złotych – także w przypadku, gdy pod jednym adresem zamieszkuje kilka osób, do których ma on dostarczyć korespondencje.

Takie koszty ponosi początkowo powód, natomiast następnie są one zasądzane na rzecz osoby skazanej. Wobec tego można odzyskać poniesione koszty związane z doręczeniem korespondencji.