Czy pękniętą szybę samochodową da się naprawić?

naprawa szyby w samochodzie

Drobna usterka szyby może przytrafić się każdemu kierowcy. Najczęściej do uszkodzenia przedniej szyby w samochodzie dochodzi na skutek uderzenia kamieni, piasków bądź innych zanieczyszczeń, które mogą wydostawać się spod kół pojazdów jadących przed nami. Warto wiedzieć, czy pęknięcia na szybie powstałe w ten sposób da się naprawić i jak przebiega takie działanie.

Które pęknięcia szyby samochodowej można naprawić?

Naprawa szyb samochodowych w większości przypadków jest możliwa. Jest to zdecydowania tańsza alternatywa dla wymiany szyby na nową. Zazwyczaj pęknięcia na przedniej szybie powstają w wyniku uderzenia kamienia, który z dużą prędkością wydostaje się spod kół innych jadących pojazdów. Na skutek tego na szybie mogą pojawić się pajączki, rysy bądź inne kształty pęknięć. W przypadku pozostawienia przez kamień rys, skutecznie będzie można dokonać naprawy. Podobnie wygląda sytuacja, gdy na szybie pojawi się niewielkie pęknięcie. Należy jedynie mieć na uwadze, że uszkodzenie nie może być dłuższe niż 10 cm oraz znajdować się kilkanaście cm od krawędzi szyby. Profesjonalną naprawę pękniętych szyb oferuje między innymi Auto Szyby.

Jak wygląda naprawa pękniętej szyby samochodowej?

Jeśli pęknięta szyba samochodowa kwalifikuje się do naprawy, to proces ten rozpoczyna się od dokładnego oczyszczenia szczelin w uszkodzonej powierzchni. Konieczne jest usunięcie pyłów, kurzu oraz innych osadów i powietrza. Na szybie nie może również znajdować się żadna wilgoć. Tak przygotowana zostaje wypełniona żywicą syntetyczną w miejscu pęknięcia. Jest wprowadzana pod ciśnieniem, a następnie utwardzana przy pomocy promieni UV. Naprawa szyb samochodowych tą metodą jest niezwykle skuteczna oraz wytrzymała. Czas naprawy w doświadczonym serwisie zajmuje około 40 minut.

Dlaczego nie należy jeździć z pękniętą szybą?

Przede wszystkim pęknięcie na szybie zmniejsza jej wytrzymałość oraz bezpieczeństwo podczas jazdy. W przypadku stłuczki lub ponownego uderzenia kamieniem w szybę może ulec całkowitemu zniszczeniu. Co więcej, samochód z pękniętą szybą nie przejdzie przeglądu technicznego, a kierowca może zostać ukarany wysokim mandatem w przypadku kontroli. Dodatkowo policjanci mogą zatrzymać dowód rejestracyjny samochodu. Jego odzyskanie będzie możliwe dopiero po naprawie pękniętej szyby.