Czy praca opiekunki to dobre zajęcie na sezon wakacyjny?

seniorzy

Zbliżający się sezon wakacyjny nie dla wszystkich jest czasem wypoczynku. Dla wielu osób to również czas, w którym można nieco podreperować domowy budżet. Często osoby te decydują się na podjęcie pracy sezonowej za granicą, przede wszystkim u naszych zachodnich sąsiadów. Jedną z możliwości jest zatrudnienie się w roli opiekunki dla osób starszych. Czy warto się na nią zdecydować?

Wynagrodzenie dla opiekunek za granicą

Opiekunki osób starszych decydują się bardzo często na wyjazd za granicę ze względu na dużo lepsze warunki finansowe. Średnie miesięczne wynagrodzenie opiekunki w Niemczech wynosi około 1500 euro netto – to w przeliczeniu na złotówki około 7000 złotych. Tymczasem opiekunki wykonujące tę samą pracę w Polsce mogą liczyć na 2-3 razy niższe zarobki. W sezonie wakacyjnym zarobki te mogą być jeszcze wyższe – wynika to z faktu, że w tym okresie rodziny seniorów częściej wyjeżdżają i na czas swojej nieobecności potrzebują wykwalifikowanej opieki.

Gdzie szukać pracy dla opiekunki za granicą?

Zlecenia dla opiekunek za granicą można znaleźć na kilka sposobów. Zdecydowanie najlepszym jest skorzystanie z pomocy agencji specjalizujących się w pośredniczeniu pracy opiekunek, takich jak firma Prestige24h. Osoby zgłaszające się do agencji zyskują w ten sposób pewność wynagrodzenia, ubezpieczenia oraz wsparcia przez cały czas trwania zlecenia.

Możliwe jest również szukanie pracy na własną rękę, np. za pośrednictwem internetu lub z polecenia. Należy jednak pamiętać w takim przypadku, by zatrudnienie było w pełni legalne i poparte umową. Praca na czarno nie tylko nie daje gwarancji jakiegokolwiek wynagrodzenia, ale również grozi bardzo poważnymi konsekwencjami prawnymi – od wysokich grzywien, kończąc nawet na karach więzienia.

Czy warto wziąć pracę w opiece na wakacje?

Opieka nad osobami starszymi bez wątpienia jest pracą wymagającą i dość trudną. Na osobie, która ją wykonuje spoczywa odpowiedzialność za zdrowie, a nawet życie podopiecznego. Dlatego przed podjęciem decyzji o wyjeździe należy bardzo dobrze się zastanowić, czy na pewno jest to odpowiednie zajęcie. Bez wątpienia najlepiej sprawdzą się w niej osoby z doświadczeniem w zajmowaniu się innymi, np. pielęgniarki i pedagodzy, jednak nie jest to niezbędne – przede wszystkim liczy się odpowiednie nastawienie, a także duża doza cierpliwości i wrażliwości. W zamian za nie można liczyć nie tylko na bardzo atrakcyjne wynagrodzenie, ale również doświadczenie, które może zaowocować w przyszłości. Wyjazd zagraniczny to również szansa na zwiedzenie kawałka świata i poznanie obcej kultury oraz poprawienie swoich umiejętności językowych.