Czy stolarka aluminiowa ma dobre właściwości izolacyjne?

aluminium wlasciwosci izolacyjne

Do niedawna drzwi i okna wykonane z aluminium były uważane za modele, które nie zapewniają tak dobrej izolacji cieplnej, jak stolarka drewniana czy PVC. Obecnie jednak ślusarka z tego materiału jest coraz chętniej wybierana zarówno przez właścicieli nowoczesnych obiektów użyteczności publicznej, jak i domów prywatnych. W artykule odpowiadamy więc na pytanie, czy stolarka aluminiowa ma dobre właściwości izolacyjne!

Stolarka aluminiowa a właściwości izolacyjne

Choć aluminium nie jest ciepłym materiałem i przewodzi zimno bardziej niż PVC lub drewno, dla producentów metalowych okien i drzwi nie jest to przeszkodą. W swoich produktach wykorzystują oni nowoczesne technologie, które w dużej mierze rzutują na zachowanie doskonałej izolacyjności termicznej. Montaż stolarki aluminiowej sprawdza się więc w każdym rodzaju budownictwa. Wpływ na ograniczenie przepuszczalności ciepła ma:

  • montaż odpowiedniej ilości i kombinacji szyb,
  • wypełnianie pustej przestrzeni pomiędzy szybami konkretnym gazem,
  • redukcja mostków termicznych,
  • stosowanie dodatkowych uszczelek.

Okna i drzwi z aluminium często stosowane są w obiektach pasywnych oraz energooszczędnych, które wymagają stolarki o doskonałych parametrach technicznych.

Odporność na warunki atmosferyczne

Duży wpływ na doskonałe właściwości izolacyjne stolarki aluminiowej ma również fakt, że materiał ten jest bardzo odporny na warunki atmosferyczne. Nie straszne mu ulewne deszcze, śnieg, wahania temperatury czy promieniowanie słoneczne. Aluminium bowiem nie odkształca się ani nie wypacza pod wpływem wilgoci czy ciepła, a także nagłych zmian pogody. Nie wymaga też szczególnej pielęgnacji czy konserwacji, dzięki której zostałoby utrzymane w dobrym stanie. Wszystko to wpływa na funkcjonalność oraz nieprzepuszczalność termiczną okien i drzwi z aluminium.

Pozostałe atuty stolarki aluminiowej

Stolarka aluminiowa oferowana przez renomowanych producentów, takich jak Alumex, wyróżnia się doskonałą jakością wykonania. Jest trwała i solidna, a także sprawdza się w przypadku wielkogabarytowych przeszkleń. Co więcej, aluminium to materiał niezwykle wytrzymały, a jednocześnie lekki i łatwy w obróbce. Dzięki temu można go dowolnie formować i dopasowywać do indywidualnych preferencji użytkowników. Występuje też w wielu wersjach wykończeniowych i kolorystycznych.