Koncepcja Lean Manufacturing została opracowana przez Toyotę, aby wyeliminować marnotrawstwo i nieefektywność w operacjach produkcyjnych. Wspomniany proces okazał się tak skuteczny, że wdrożono go w różnych firmach na całym świecie. Może poprawić wydajność, konkurencyjność produktywność, a jednocześnie obniżyć koszty materiałów i złomu. Sprawdź, dlaczego warto go wdrożyć w swojej firmie.
Wartość w ujęciu Lean Manufacturing
Wspomniany proces nie ogranicza się tylko do produkcji. Pozwala usprawnić współpracę zespołu, interakcję z klientem i zarządzanie zapasami. Pamiętaj, że w przypadku Lean Manufacturing, wartość określają potrzeby klienta dotyczące Twojego produktu. Powinieneś tutaj uwzględnić cenę produktu, harmonogram produkcji i dostawy, a także inne ważne wymagania i oczekiwania, które należy spełnić.
Strumień wartości
Wspomniane pojęcie określa proces potrzebny do przekształcenia żądania klienta w element wartości. Warto przeanalizować cały proces, aby wyeliminować przeciążenie, niespójność i marnotrawstwo. Możesz porównać strumień wartości do linii montażowej. Aby przekształcić zbiór surowych części w funkcjonalny produkt, należy wykonać określone czynności. Postaraj się zdefiniować i zwizualizować każdy z tych kroków, aby udoskonalić proces. Pamiętaj jednak, że złożone strumienie wartości są bardziej złożone, wymagają współpracy mechaników, inżynierów, programistów, projektantów, chemików i naukowców.
Przepływ
Kiedy wyeliminujesz już marnotrawstwo ze strumienia wartości, upewnij się, że pozostałe kroki przebiegają płynnie, bez opóźnień, przerw i wąskich gardeł. Pozbądź się barier funkcjonalnych i zidentyfikuj sposoby na skrócenie czasu realizacji. W ten sposób zapewnisz płynność procesów od momentu otrzymania zamówienia do dostawy. Dodatkowo wyeliminujesz odpady i unikniesz przerw w procesie produkcyjnym.
Ustanów system wyciągania
Wspomniane rozwiązanie stanowi przeciwieństwo systemów wypychających, które określają zapasy z wyprzedzeniem i ustawiają proces na spełnienie prognoz sprzedaży lub produkcji. Z drugiej strony wiele prognoz jest niedokładnych, co może skutkować zbyt dużą lub zbyt małą ilością wyprodukowanego towaru, aby zaspokoić potrzeby klientów. W związku z tym należy się liczyć z dodatkowymi kosztami magazynowania, zakłóceniami w harmonogramach lub niezadowoleniem klientów.
System wyciągania działa tylko wtedy, gdy pojawia się zapotrzebowanie. Opiera się na wydajnych procesach, elastyczności i komunikacji. Może zaangażować zespoły do nowych zadań, dopiero po wykonaniu poprzednich działań.
Dążenie do perfekcji
Dąż do perfekcji poprzez ciągłe doskonalenie procesów, czyli Kaizen. Lean Manufacturing opiera na wspomnianej koncepcji. Skup się na pierwotnych przyczynach problemów z jakością oraz wyłapywaniu i eliminowaniu marnotrawstwa w całym strumieniu wartości. Aby dokonać trwałej i znaczącej zmiany, zintegruj proces ciągłego doskonalenia z kulturą organizacji i korzystaj z takich wskaźników jak czas realizacji, cykl produkcyjny, skumulowany przepływ i przepustowość. Zwróć uwagę na wszystkie poziomy organizacji, od członków zespołu i kierowników projektów po dział wykonawczy.
Partnerem materiału jest TQMsoft – Lean Manufacturing.
Leave a Reply