Czym różni się instalacja zraszaczowa od tryskaczowej?

zraszacze przeciwpozarowe

Instalacja prawidłowego zabezpieczenia przeciwpożarowego to gwarancja bezpieczeństwa i zagwarantowanie spełnienia wymogów regulowanych prawnie. Istnieje wiele sprawdzonych możliwości przeciwpożarowych. Wśród nich do najpopularniejszym możemy zaliczyć instalacje zraszaczowe oraz tryskaczowe. Czym różnią się od siebie te dwie instalacje i co warto o nich wiedzieć? 

Podstawowe różnice instalacji zraszaczowa i tryskaczowej

Obie instalacje wykorzystuje się w celu zabezpieczenia przeciwpożarowego w budynkach. Instalacja zraszaczowa oraz tryskaczowa działają w sposób automatyczny. Mimo to różnią się od siebie.

Instalacje tryskaczowe wyposażone są w specjalne tryskacze, które otwierają się pod wpływem podnoszenia się temperatury w pomieszczeniu. Tryskacze zabezpieczone są za pomocą łatwo topniejącego zamka, który otwiera dostęp do wody, gdy temperatura wzrośnie do danej wysokości.

Instalacja zraszaczowa natomiast różni się tym, że wyposażona jest w zraszacze, które są stale otwarte. W przeciwieństwie do tryskaczy nie są one zabezpieczone przy pomocy żadnego zamka. Instalacja zraszaczowa jest więc uruchamiana przy pomocy pobudzaczy, które reagują na wzrost temperatury w budynku. Co więcej, obydwie instalacje różnią się od siebie odległością, z jaką montowane są zraszacze i tryskaczy.

Aby mieć pewność co do prawidłowego działania instalacji, dobrze jest wybierać te wykonane z wysokiej jakości materiałów oraz firm, które na bieżąco sprawdzają prawidłowość ich funkcjonowania. Firma Pirotoks oferuje sprawdzone zabezpieczenia przeciwpożarowe, w tym właśnie instalacja zraszaczowa oraz tryskaczowa.

Zastosowanie instalacji zraszaczowych i tryskaczowych

Mimo różnicy w instalacji zraszaczowej i tryskaczowej oba te systemy służą do zapobiegania przeciwpożarowego. Instalacje te montuje się w budynkach użyteczności publicznej, halach produkcyjnych, magazynach oraz wszelkiego rodzaju pomieszczeniach, w których istnieje ryzyko pożarowe. Instalacje ze względu na swoje właściwości, są skuteczną metodą zapobiegania niebezpieczeństwu. Ze względu na zautomatyzowany sposób działania cieszą się one dużą popularnością i są jednym z najczęściej wykorzystywanych instalacji przeciwpożarowych.