Odzież ochronna często nazywana bywa roboczą i odwrotnie. Mimo że oba wyrażenia są stosowane zamiennie, to nie dotyczą tego samego. Obowiązkiem każdego pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi zarówno odzieży ochronnej, jak i roboczej, dostosowanej do charakteru wykonywanej pracy. W dzisiejszym artykule przedstawimy główne różnice pomiędzy nimi. Zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.
Czym jest odzież ochronna?
Podstawowe różnice pomiędzy odzieżą ochronną a roboczą określają przepisy BHP zawarte w Kodeksie pracy. Szczególnie dużo uwagi poświęcono tam odzieży ochronnej. Termin ten odnosi się do wszystkich elementów odzieży chroniących pracownika przed niebezpiecznymi i szkodliwymi czynnikami występującymi w miejscu pracy. W zależności od rodzaju zagrożeń dostępne są różne typy odzieży ochronnej. Mogą być to specjalne spodnie, kurtki i buty odporne na działanie wysokich/niskich temperatur, substancji chemicznych lub innych mających niekorzystny wpływ na zdrowie i życie ludzi. Każdy element odzieży ochronnej musi być certyfikowany, a co za tym idzie, dopuszczony do pracy w konkretnych warunkach.
Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w sklepie internetowym kistenberg-sklep.pl, będącym dystrybutorem produktów marki Kistenberg: Istnieją trzy główne kategorie odzieży ochronnej. Pierwsza z nich odnosi się do produktów zabezpieczających przed zagrożeniami takimi jak pył, kurz czy woda. Odzież pierwszej kategorii to produkty uniwersalne, chroniące przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. W drugiej kategorii znajdują się produkty przeznaczone dla pracowników narażonych na działanie wysokich temperatur, promieniowania ultrafioletowego oraz silnych substancji chemicznych, w tym kwasów czy rozpuszczalników. Trzecia kategorii obejmuje produkty dla osób pracujących w środowiskach zagrażających bezpośrednio ich zdrowiu i życiu. Jest to odzież wysoce specjalistyczna, przeznaczona dla konkretnych branż.
Co wyróżnia odzież roboczą?
W przeciwieństwie do ochronnej odzież robocza nie chroni przed zagrożeniami występującymi w miejscu pracy. Podczas wykonywania codziennych obowiązków pracownicy noszą ją w zastępstwie swoich prywatnych ubrań. Ma to na celu zabezpieczenie własnej odzieży przed prawdopodobnym zabrudzeniem bądź zniszczeniem. Po zakończeniu dnia pracy odzież może być przechowywana na ściennym uchwycie narzędziowym Kistenberg.
Ubrania robocze noszone są w zakładach, gdzie istnieje duże prawdopodobieństwo pobrudzenia substancjami nieszkodliwymi dla ludzkiego zdrowia lub zniszczenia po kontakcie z wykorzystywanymi maszynami. Odzież robocza bardzo często stosowana jest także w rozmaitych firmach z branży spożywczej i gastronomicznej, w których przestrzegane są surowe normy czystości. Na odzież tego typu mogą składać się pojedyncze elementy (rękawice, kaski, okulary), jak również całe komplety złożone z kombinezonu, obuwia oraz akcesoriów. Do grupy tej zaliczane są też wszystkie ubrania jednokrotnego użytku, np. fartuchy medyczne.
Leave a Reply