Dach jako istotny element architektury budynku

dachy

Budynek nie może być stabilny ani zapewniać odpowiedniej ochrony bez właściwie przygotowanych fundamentów, ścian nośnych, podłóg i sufitów, a także dachu. Dach jest niezwykle istotnym elementem architektury każdego budynku i powinien być projektowany, biorąc pod uwagę wiele aspektów. Musi m.in. zapewniać ochronę przed rozmaitymi czynnikami zewnętrznymi, a także pasować do okolicznej estetyki.

Jak zbudowany jest dach?

Dach składa się z dwóch podstawowych elementów – konstrukcji drewnianej oraz pokrycia. Poza nimi ogromne znaczenie ma oczywiście również odpowiednia izolacja (a w przypadku poddaszy użytkowych także ocieplenie), która odporna jest zarówno na działanie wilgoci, jak i nadmierne przenikanie zimna do wnętrza.

Więźba dachowa, czyli konstrukcja nośna zbudowana jest ze specjalnych belek o różnych wielkościach, których zadaniem jest przenoszenie ciężaru z dachu na ściany nośne budynku. Dzięki temu jest on w stanie utrzymać nawet bardzo duże obciążenia spowodowane pokryciem dachu oraz niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak mocny wiatr czy zalegający śnieg.

Jak dobrać dach do konstrukcji budynku?

Wybór dachu powinien być uzależniony od kilku czynników, które rzutują na jego wytrzymałość, nośność oraz wygląd. Spośród nich najważniejsze to:

  • klimat, w jakim budynek ma się znajdować,
  • okoliczny plan zagospodarowania przestrzennego,
  • rodzaj pokrycia,
  • wielkość dachu i rozpiętość ścian nośnych.

Ponadto przy projektowaniu i wyborze konstrukcji dachowej bardzo ważny jest też kąt nachylenia dachu oraz chęć zagospodarowania poddasza na pokój mieszkalny. Wówczas może być konieczne stworzenie w tej części wyższego sufitu, który umożliwi wygodne korzystanie z dostępnej przestrzeni.

Jakie znaczenie ma rodzaj pokrycia dachu?

Przy projektowaniu konstrukcji dachowej ogromne znaczenie ma również rodzaj pokrycia. Od jego wyboru uzależniona jest między innymi niezbędna nośność dachu, a także jego wytrzymałość i żywotność. W związku z tym, budując dach lub dokonując jego gruntownej wymiany, warto korzystać wyłącznie z oferty renomowanych firm dekarskich, takich jak Solidny Dekarz.

Doświadczeni fachowcy doradzą Ci najlepsze rozwiązania zarówno dla pokrycia wykonanego z ciężkich dachówek ceramicznych, jak i lżejszych blachodachówek czy papy. Dzięki temu zyskasz pewność, że konstrukcja zostanie wykonana w odpowiedni sposób. Będzie solidna, stabilna i odporna na czynniki zewnętrzne, a także utrzyma całe obciążenie – zarówno związane z więźbą oraz pokryciem, jak i nagromadzonym śniegiem czy wodą.