Deska warstwowa – czy nadaje się na ogrzewanie podłogowe?

deski podlogowe

Wybierając materiał podłogowy do domu, w którym ma być zamontowane ogrzewanie podłogowe, trzeba sprawdzić, czy nadaje się on do tego właśnie celu. Czy deski warstwowe, które obecnie są bardzo popularne, dobrze współpracują z ogrzewaniem podłogowym?

Deski warstwowe – jak są zbudowane?

Materiały podłogowe jak deski warstwowe są obecnie chętnie wybierane jako alternatywa dla desek litych oraz paneli winylowych czy laminowanych.

Deski warstwowe zbudowane są z układanego warstwami drewna, przy czym wierzchu jest to drewno najwyższej jakości, na przykład dębowe, egzotyczne, natomiast poniżej umieszcza się tańsze drewno, na przykład sosnowe, które nie jest widoczne po ułożeniu podłogi. Warstwy układane są prostopadle do siebie, co powoduje, że deski są w mniejszym stopniu narażone na skurcze i wypaczanie, dlatego są trwalsze od litych desek podłogowych.

Producenci oferują deski warstwowe z prostym systemem montażu na pióro i wpust, dlatego też ich układanie nie jest czasochłonne i skomplikowane.

Czy deska warstwowa nadaje się na ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe jest obecnie bardzo popularnym systemem, który jest wydajny, komfortowy i ekonomiczny. Polega on na ułożeniu w posadzce lub na niej systemu grzewczego, który podczas działania nagrzewa podłogę, która następnie oddaje ciepło do pomieszczenia.

Do ogrzewania podłogowego nadają się najlepiej te materiał podłogowe, które mają niski opór cieplny, dlatego dobrze przewodzą one ciepło.

Czy zatem deska warstwowa na ogrzewanie podłogowe – https://www.centrum-parkietowe.pl/deska-na-ogrzewanie-podlogowe-pl.html to dobry wybór? Tak, można zastosować ją w tym właśnie celu, ponieważ dobrze przepuszcza ona ciepło i dzięki temu pozwala na efektywne ogrzewanie pomieszczeń.

Deski warstwowe dobrze nadają się do używania zarówno z ogrzewaniem podłogowym elektrycznym, jak i wodnym, dlatego mają one pod tym względem uniwersalne zastosowanie.

Jak sprawdzić, czy deska warstwowa może być używana z ogrzewaniem podłogowym?

Producenci oferujący deski warstwowe odpowiednio oznaczają swoje produkty, aby klienci mogli dobrać je do swoich potrzeb. Również odpowiednio znakowana jest deska warstwowa na ogrzewanie podłogowe. W tym celu powinniśmy poszukiwać informacji na opakowaniu lub też na stronie internetowej producenta.

Warto wiedzieć, że nie każda deska warstwowa na ogrzewanie podłogowe może być dobrym wyborem. Kluczowe znaczenie w tym przypadku ma jej grubość. Im będzie ona grubsza, tym większe będą opory cieplne, dlatego też ogrzewanie staje się wtedy mniej efektywne. Warto więc zawsze sprawdzić, czy producent zaleca stosowanie danej deski do ogrzewania podłogowego.