Do czego stosowany jest tonometr?

badania okulistyczne

Urządzenia zwane tonometrami służą w różnych dziedzinach medycyny do mierzenia ciśnienia. Wykorzystywane są też w okulistyce w celu wykonywania podstawowej diagnostyki. Chodzi w tym przypadku o pomiar ciśnienia w gałce ocznej (wewnątrzgałkowego). Są w użyciu tonometry starszego i nowego typu.

Wysokiej jakości sprzęt optyczny – jak działa?

Obecnie w wielu placówkach powszechnie stosowany jest między innymi tonometr, niezbędny do pomiaru ciśnienia w gałce ocznej. Korzysta się z niego w sposób nieinwazyjny, bezdotykowy. Urządzenie ze względu na małe rozmiary jest bardzo wygodne w użyciu i może być łatwo przenoszone z miejsca na miejsce.

Pacjent poddany badaniu tonometrem nie czuje dyskomfortu. Podobnie jak inne urządzenia okulistyczne, również tonometr gwarantuje bardzo dokładne pomiary i z uwagi na to maleje ryzyko ewentualnych pomyłek. Dodatkowo, większość takich urządzeń posiada wewnętrzną kartę pamięci, na której rejestrowane są wyniki.

W co wyposażone są unity okulistyczne?

Może się zdarzyć, że na główne wyposażenie gabinetu okulistycznego składają się tzw. unity. Rozwiązanie okazuje się dość wygodne zwłaszcza w niewielkich gabinetach. Unit to rodzaj gotowego stanowiska, od razu przystosowanego do pracy. Na stanie ma różne urządzenia diagnostyczne, często są tam również tonometry czy gonioskopy.

Zwykłe gabinety okulistyczne nie zawsze mają dostęp do zaawansowanego sprzętu. Po podstawowych badaniach trzeba poszukać specjalistów, którzy mogą wykorzystać do diagnostyki topograf rogówkowy bądź funduskamery. Niektóre placówki dysponują też wyposażeniem pozwalającym na wykonanie zabiegów oraz operacji.

Sprzedaż chirurgicznych urządzeń okulistycznych – ceny i dostępność

Takie miejsca korzystają z najlepszego sprzętu dostępnego na rynku. Sprzęt okulistyczny może być polskiej produkcji jak i zagranicznej. Warto kupować jak najnowocześniejszy, bo przetrwa on lata. Używane urządzenia niekiedy znajdują zastosowanie, ale należy być pewnym ich sprawności i braku usterek.

Podsumowując, urządzenie zwane tonometrem przydaje się w gabinecie okulistycznym i służy do podstawowej diagnostyki. Jest niewielkie i nie wymaga żadnych przygotowań przed wizytą.