Drewno plus aluminium w konstrukcjach okien – połączenie idealne?

okna plastikowe

Okna są ważnym elementem każdego budynku. Powinny być nie tylko estetyczne i dopasowane do charakteru domu, ale także szczelne i trwałe. Tylko takie okna są bowiem w stanie zagwarantować domownikom odpowiedni komfort termiczny i sprawić, że rachunki za ogrzewanie w sezonie grzewczym będą niższe. Wybierając okna drewniane, warto zwrócić uwagę na te modele, które w swojej konstrukcji mają również elementy aluminiowe. Takie okna łączą w sobie najlepsze cechy okien drewnianych oraz aluminiowych.

Jaka jest budowa okna aluminiowo-drewnianego?

Ościeżnica i skrzydło okna aluminiowo-drewnianego wykonane są z drewna, zaś od zewnątrz znajduje się aluminiowa nakładka chroniąca dodatkowo przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. W tego typu oknach stosowane są grube, energooszczędne wkłady szybowe, dzięki czemu wnętrza domu są optymalnie izolowane zarówno termicznie, jak i akustycznie. Okna aluminiowo-drewniane są gwarancją pięknego, naturalnego wyglądu, a jednocześnie zachowania najwyższych parametrów izolacyjności.

Jakie są największe zalety okien aluminiowo-drewnianych?

Okna aluminiowo-drewniane, które ma w swojej ofercie np. firma ABA Wiktorczyk, wyróżniają się doskonałymi parametrami użytkowymi. Połączenie drewna z aluminium powoduje, że ich konstrukcja jest wyjątkowo wytrzymała i odporna na działanie wielu niekorzystnych czynników zewnętrznych (np. opadów deszczu, śniegu czy intensywnego promieniowania słonecznego). Od zewnątrz okna te są aluminiowe, od wewnątrz drewniane. Mogą być wykonane z drewna meranti, sosnowego albo dębowego. Zewnętrzna strona okna dzięki zastosowaniu aluminium zyskuje wyjątkową trwałość. Jest odporna na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Aluminium jest również doskonałym zabezpieczeniem dla drewna.

Kolejnym atutem takich okien jest fakt, iż od zewnątrz nie wymagają one konserwacji. Ponadto ich czyszczenie nie jest zbyt wymagające. Wykazują też podwyższoną odporność na wszelkie uszkodzenia mechaniczne często występujące przy długotrwałej eksploatacji. Wielką zaletą okien aluminiowo-drewnianych jest ich dwoista natura. Wewnątrz drewniane ramy dodają pomieszczeniom ciepła i przytulności, na zewnątrz aluminiowe wykończenie sprawia, że okna te idealnie komponują się z nowoczesnymi projektami architektonicznymi. Warto również wspomnieć, iż decydując się na montaż okien aluminiowo-drewnianych, sprawisz, że wnętrze Twojego domu zyska dodatkową ochronę antywłamaniową. Takie okna są doskonałą propozycją dla osób, które marzą o drewnianych oknach, ale równocześnie zależy im na zachowaniu możliwie najdłuższej żywotności bez zbędnych nakładów pielęgnacyjnych.