Gdzie montuje się moduły keystone?

technologia

Branża teleinformatyczna dynamicznie się rozwija. Dzięki temu na rynku stale pojawiają się nowe rozwiązania, które usprawniają zapewnienie niezawodnej łączności. Do produktów, które znacznie ułatwiają pracę osobom zajmującym się budową różnego rodzaju sieci, w tym komputerowych, należą między innymi moduły keystone. Czym one są i gdzie się je montuje?

Czym jest moduł keystone?

Moduł keystone to standaryzowany zatrzaskowy pakiet do budowy nieekranowanych i ekranowanych gniazd abonenckich. Jego początki sięgają amerykańskiego patentu z końca lat 70. XX wieku. Moduł keystone ma prostokątną powierzchnię czołową o szerokości 14,5 mm i wysokości 16 mm. Jest utrzymywany w miejscu przy pomocy elastycznych zaczepów. Dzięki temu można go zatrzasnąć w płycie montażowej z prostokątnymi otworami o odpowiednich rozmiarach. Niektóre moduły keystone wyposażone są w złącze przelotowe, w którym gniazdo znajduje się zarówno z przodu, jak i z tyłu; inne mają gniazdo tylko z przodu i wykorzystują inny mechanizm do stałego połączenia kabli sygnałowych z tyłu.

Gdzie montuje się moduły keystone?

Konstrukcja modułów keystone umożliwia łatwy i bezinwazyjny montaż różnego rodzaju niskonapięciowych gniazd elektrycznych i złączy optycznych w niewyposażonych panelach krosowych, ramkach montażowych czy puszkach ściennych i podłogowych. Znajdują one także zastosowanie w korytkach i listwach ściennych oraz kolumnach wysuwanych z blatu w zabudowie modularnej w standardzie 45×45. Moduły keystone, które oferuje na przykład firma S-Cabling, są wymienne i zastępowalne. Zapewnia to dużą elastyczność w rozmieszczaniu różnych typów gniazd w jednej płycie lub panelu bez konieczności korzystania z niestandardowych produktów.

Rodzaje modułów keystone

W postaci modułów keystone dostępne są różne rodzaje złączy. Możliwość zastosowania określonego typu złącza w tej formie zależy głównie od jego fizycznego rozmiaru. Najczęściej spotykane są moduły keystone RJ-45 (a właściwie 8P8C), które wykorzystuje się do budowy sieci komputerowych. Występują w wersji nieekranowanej i ekranowanej. Zwykle są przystosowane do beznarzędziowego montażu, dzięki czemu ich instalacja jest szybka i prosta. Ponadto w sprzedaży można znaleźć moduły keystone ze złączami HDMI, USB, BNC, typu F czy różnego rodzaju złączami światłowodowymi: ST, FC, SC, LC.