Gryzonie w ogrodzie, jak skutecznie pozbyć się intruzów?

gryzonie w domu i ogrodzie

Wiosna, lato i początek jesieni to czas, który wiele osób spędza w przydomowych ogrodach lub na działce. Pielęgnacja roślin, uprawa warzyw i owoców, to dla nich doskonała forma relaksu. Trudno jednak zachować spokój, gdy w ogrodzie pojawia się szkodnik. Gryzonie i drobne ssaki ryjące, to prawdziwa zmora ogrodników. Czy istnieją sposoby, aby pozbyć się ich raz na zawsze?

Jakie gryzonie najczęściej spotykamy w ogrodach?

Jednym z najpopularniejszych gryzoni, który pojawia się w naszych ogrodach, jest mysz polna oraz nornica. Oba gatunki są szczególnie szkodliwe w okresie wysiewów, ponieważ chętnie zjadają nasiona i pędy młodych roślin. Podjadają także cebulki ozdobnych kwiatów. Uporczywym gryzoniem jest także karczownik, gryzoń z rodziny chomikowatych. Żywi się głównie korzeniami, bulwami i cebulkami roślin. Aby się do nich dostać, kopie w ogrodzie nory i korytarze. Niszczy nie tylko drzewa i zbiory, ale także zaburza estetykę ogrodu. Często jest mylony z kretem, ponieważ podobnie jak ten ssak, tworzy w ogrodach kopce. Jeśli zaś chodzi o kreta, gryzoń ten jest jedną z większych zmor wielbicieli idealnych trawników i rabat. Kret żywi się głównie owadami i dżdżownicami. W ich poszukiwaniu ryje długie korytarze zakończone kopcami, przez które ogród traci na uroku.

Jak pozbyć się gryzoni z ogrodu?

Miłośnicy prowadzenia ogrodów, wymieniają się domowymi sposobami na pozbycie się intruzów. Wśród rad znaleźć można propozycję sadzenia odstraszających roślin – czosnku, mięty czy bazylii. Niektórzy tworzą pułapki lub wlewają do kopców kreta ocet. Aby trwale pozbyć się szkodników, warto przyjrzeć się ofercie internetowych sklepów ogrodniczych, które w swoim asortymencie posiadają profesjonalne preparaty, odstraszacze i pułapki na gryzonie. Pozwalają na pozbycie się szkodników dużo szybciej, niż korzystając z domowych metod. Dodatkowo gwarantują, że gryzonie nie powrócą do ogrodu, ponieważ większość z nich wykazuje długofalowe działanie.

Profesjonalne produkty do walki z gryzoniami w ogrodzie

Wśród profesjonalnych produktów odstraszających gryzonie w ogrodach warto zwrócić szczególną uwagę na pułapki i odstraszacze. Umieszczone w ziemi, emitują nieprzyjemne dla gryzoni dźwięki i wibracje, których boją się krety, nornice i myszy. Można bezpiecznie stosować je wśród warzywnych grządek w przeciwieństwie do chemicznych preparatów. W wygodny i szybki sposób zamówimy je w Centrum Ogrodniczym Zielony Klomb, w którym poza pułapkami znajdziemy także preparaty chemiczne czy pasty z atraktorami wabiącymi.