Kategorie: Artykuły

Historia wymiany walut w Polsce

Nie każdy wie lub pamięta, że niegdyś wymiana walut w Polsce była surowo karana. Nie można było legalnie wymienić np. złotówek na dolary i dolarów na złotówki, jednak osoby żyjące np. w czasach PRL-u i tak znajdowały sposoby, aby nabyć obcą walutę. Jaka jest historia wymiany walut w Polsce? Co zmieniło się na przestrzeni ostatnich dekad? Podpowiadamy.

Historia wymiany walut w Polsce – jak powstawały pierwsze kantory?

Już w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku pojawiły się poważne problemy, jeżeli chodzi o wymianę obcej waluty. Jej posiadanie nie było niczym dziwnym i niezgodnym z prawem, o ile była trzymana w przysłowiowej skarpecie, bo nie można było jej legalnie sprzedać. Z tego względu na ulicach miast zaczęli pojawiać się tzw. cinkciarze, którzy niezgodnie z prawem dokonywali obrotu dywizami. Cinkciarze nie działali legalnie, ale zawsze można było ich spotkać m.in. w okolicy banków. Dziś trudno sobie wyobrazić brak możliwości wymiany walut, jednak z zakazem ich sprzedaży musieli jakoś sobie radzić nasi pradziadkowie. Pokolenie naszych dziadków także nie miało łatwo, bo legalną działalność kantorów umożliwiła dopiero ustawa dewizowa, która pozwalała na prowadzenie działalności gospodarczej w branży wymiany walut. Dzięki niej możemy dziś pójść do stacjonarnego kantoru np. kantoru Cent, który działa nieprzerwanie od 1989 roku i po korzystnej cenie wymienić obcą walutę.

Ale cofnijmy się jeszcze nieco w czasie do lat 70. tych ubiegłego stulecia, kiedy spore grono Polaków wyjeżdżało do USA w celach zarobkowych, przywożąc do kraju cenne dolary. Wówczas legalna wymiana walut była możliwa jedynie w przypadku osób, którym wydano paszport. Co więcej, po powrocie do kraju każdy Polak miał obowiązek wymienić obcą walutę na złotówki lub bony walutowe, z których można było korzystać w kultowych PEWEX-ach, kupując towary deficytowe np. cieszące się ogromną popularnością aparaty fotograficzne znanej marki, luksusowe perfumy, alkohole, papierosy, zabawki i inne produkty, które nie były dostępne w zwykłych sklepach.

Kantory kiedyś i dziś…

Od 1989 roku, kiedy zaczęły powstawać pierwsze legalne kantory, wiele się zmieniło. Postęp technologiczny wpłynął nie tylko na jakość obsługi klientów, ale także bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji. Niegdyś obowiązkowym wyposażeniem kantoru był kalkulator, a dziś działające punkty wymiany walut oferują możliwość korzystania z nowoczesnych technologii, świadcząc swoje usługi online, przelewając pieniądze bezpośrednio na konto bankowe, a także umożliwiając wymianę waluty z niemal całego świata. Nie musimy już korzystać z usług cinkciarzy oraz obawiać się o bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji, jednak warto pamiętać, że w nie każdym kantorze sprzedamy lub kupimy walutę po korzystnym kursie, dlatego warto zapoznać się z ofertą różnych firm, aby zyskać okazję do oszczędności.

Podziel się

Wcześniejsze

Montaż węzłów cieplnych – dlaczego warto powierzyć profesjonalistom?

W miarę rosnącej świadomości ekologicznej oraz wzrostu kosztów energii, coraz większą uwagę poświęca się efektywności…

30 kwietnia 2024

Czym powinien wyróżniać się atrakcyjny hotel?

W dzisiejszym dynamicznym świecie podróży, atrakcyjność hotelu nie ogranicza się już wyłącznie do komfortu łóżka…

29 kwietnia 2024

Jakie są różnice między najmem mieszkań na krótki i długi okres?

Rynek wynajmu mieszkań dynamicznie się zmienia, a kluczowym aspektem, który warto rozważyć przed podjęciem decyzji,…

26 kwietnia 2024

Jak pompy ciepła mogą wpłynąć na oszczędności?

W odpowiedzi na rosnące ceny energii i potrzebę dbania o środowisko, coraz więcej osób decyduje…

26 kwietnia 2024

Jak pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej?

Zmniejszenie tkanki tłuszczowej to cel wielu osób starających się o poprawę zdrowia i samopoczucia. Proces…

25 kwietnia 2024

Czy noclegi w Pobierowie w domkach nad morzem z basenem są idealne dla rodzin?

Wybierając miejsce na wakacje, kluczowe jest znalezienie lokalizacji, która zaoferuje zarówno komfortowe zakwaterowanie, jak i…

24 kwietnia 2024