Huśtawka czy hamak – co do małego ogrodu?

Coraz więcej słońca za oknem i wędrujące w górę słupki rtęci sprawiają, że wiele osób już planuje, jak zagospodarować w nadchodzącym sezonie przestrzeń swojego ogrodu. Co sprawdzi się w nim lepiej – hamak czy huśtawka? Ograniczona powierzchnia małego przydomowego ogródka może wymuszać pewne rozwiązania. Warto zastanowić się zatem, jakie zalety, a jakie wady mają oba produkty. 

Co przemawia za zakupem huśtawki ogrodowej?

Huśtawki w ogrodzie przyjmują różne formy: od jednoosobowych, dziecięcych po wieloosobowe, z baldachimem osłaniającym przed słońcem. Wybór pomiędzy nimi zależy do tego, komu tak naprawdę mają służyć. Huśtawki na plac zabaw przy prywatnym mieszkaniu to z reguły modele pojedyncze, które wymagają sporej ilości wolnej przestrzeni na bezpieczne „rozhuśtanie”. Można zawiesić je na gałęzi drzewa lub na specjalnie stworzonej do tego celu prostej konstrukcji z drewna lub metalu. Z kolei duża huśtawka ogrodowa przyjmuje najczęściej postać ławki, na której może wygodnie usiąść od dwóch do nawet trzech osób dorosłych. Taki element wyposażenia ogrodu nie został zaprojektowany w celu dynamicznego huśtania się, a raczej do spokojnego kołysania. Atutem huśtawki w ogrodzie jest fakt, że nie wymaga ona każdorazowego składania i rozkładania. Stelaż huśtawki jest bardzo stabilny i pozwala bezpiecznie korzystać z niej również małym dzieciom. Niekiedy posiada także daszek, który chroni przed słońcem, dzięki czemu pozwala na wypoczynek nawet w najbardziej upalne dni lata.

Kiedy lepiej sprawdzi się hamak ogrodowy?

Hamaki ogrodowe dzielą się na leżanki i krzesła hamakowe. Na tych pierwszych wypoczywa się w pozycji leżącej, a na tych drugich na siedząco, ale nadal bardzo wygodnie. Hamak ogrodowy ma szczególny charakter – otula swojego użytkownika zupełnie inaczej niż huśtawka. Zajmuje także mniej miejsca i można zawiesić go niemal wszędzie: pomiędzy drzewami lub na dedykowanym stelażu. Hamak do ogrodu wydaje się zatem naturalnym wyborem do ograniczonej przestrzeni. Ma on jednak kilka podstawowych wad. Po pierwsze, może służyć jednej, maksymalnie dwóm osobom przytulonym do siebie (w zależności od modelu). Wymaga również każdorazowego składania i rozkładania, ponieważ nie jest odporny na deszcz. Plusem jest natomiast fakt, że po złożeniu zajmuje bardzo mało miejsca, więc można przechowywać go w dowolnym miejscu, a nawet zabierać ze sobą, na przykład na wakacje.

Hamak czy huśtawka do ogrodu?

Zarówno huśtawka do ogrodu, jak i hamak mogą zostać dopasowane do aranżacji pod względem designu i kolorystyki. Istnieje bowiem szeroki wybór modelów zarówno bardzo eleganckich, nowoczesnych, jak i kolorowych, wzorzystych, w stylu boho. Stelaż huśtawki ogrodowej i stelaż do hamaka można ustawić również w dowolnym miejscu – na przykład pod zadaszeniem lub pomiędzy drzewami. Wybór pomiędzy tymi produktami zależy przede wszystkim od potrzeb i oczekiwań użytkownika.

Kiedy konstrukcja ma służyć jednemu użytkownikowi, równie dobrze sprawdzi się i hamak, i pojedyncza huśtawka. Na hamaku osoba kołysząca się pozostaje otulona materiałem, natomiast na siedzisku huśtawki ma większą swobodę ruchów i jest bardziej odsłonięta. Huśtawka ogrodowa i hamak ogrodowy mają tyle samo wad i zalet również wtedy, kiedy są przeznaczone dla pary. Duży hamak pozwoli dwóm osobom kołysać się blisko siebie, razem zasypiać czy leżakować. Z kolei na podwójnej huśtawce pary mogą pić wspólnie popołudniową kawę lub oddawać się razem ulubionej lekturze. Przewaga huśtawek ogrodowych widoczna jest dopiero wtedy, kiedy produkt ma służyć dwóm obcym osobom lub większej liczbie użytkowników. Wtedy wisząca ławeczka do ogrodu wydaje się bezkonkurencyjna.

Zarówno hamak, jak i huśtawka w ogrodzie stworzą świetne miejsce do błogiego relaksu i wypoczynku na świeżym powietrzu. Jeśli przestrzeń wokół domu jest niewielka, warto dokładnie przemyśleć swój wybór, rozważając wszystkie za i przeciw. Dopiero wtedy można zdecydować się na konstrukcję, która będzie jednocześnie funkcjonalna, wygodna i estetyczna, a co najważniejsze – dostosowana do potrzeb.