Ile kosztują usługi księgowe?

ksiegowosc

Prowadzenie firmy wiąże się z dopełnieniem wielu formalności, np. księgowością. Dokonywanie firmowych rozliczeń wymaga jednak nie tylko dużej ilości czasu, ale też wiedzy, dlatego warto zostawić to zadanie osobom bardziej doświadczonym w tym zakresie. Dzięki temu Ty będziesz mógł skupić się na aspektach ważniejszych dla rozwoju firmy. Sprawdźmy, ile kosztują usługi księgowe i od czego zależy ich cena!

Cennik usług księgowych

Koszt usług księgowych jest jednym z kryteriów, które każdy przedsiębiorca bierze pod uwagę, szukając biura księgowego dla swojej firmy. Choć stawki są dość zróżnicowane i zależą od wielu czynników, można oszacować uśrednione kwoty za wykonywanie danych czynności lub ogólną obsługę firmy. Przykładowo właściciel działalności gospodarczej, która nie generuje dużej ilości dokumentów w miesiącu, zapłaci ok. 200-300 zł za usługi księgowe. W przypadku obsługi spółki koszt ten będzie znacznie wyższy i może wynosić nawet 800-1000 zł.

Od czego zależy koszt usług księgowych?

Koszt usług księgowych zależy między innymi od ilości generowanych faktur i innych dokumentów księgowych. Mniejsze firmy wytwarzające około 10 dokumentów miesięcznie zapłacą znacznie mniej niż przedsiębiorstwa generujące 100 lub więcej dokumentów. Wpływ na wysokość opłat za obsługę ma także:

  • forma prowadzonej działalności gospodarczej,
  • zakres prowadzonej działalności,
  • liczba zatrudnionych pracowników,
  • rodzaj wystawianych umów,
  • rodzaj księgowości (pełna czy uproszczona),
  • podatek VAT.

W związku z tym koszt obsługi księgowej zazwyczaj ustalany jest indywidualnie dla każdego przedsiębiorcy, uwzględniając jego konkretne potrzeby oraz specyfikę prowadzonej działalności.

Jak znaleźć dobre biuro rachunkowe?

Wybierając biuro rachunkowe dla swojej firmy, warto kierować się kilkoma czynnikami, nie tylko jak najniższą ceną usług. Prowadzenie księgowości jest bowiem bardzo odpowiedzialnym zadaniem, dlatego zawsze sprawdź, czy wybrana firma ma odpowiednią wiedzę i doświadczenie, aby Ci pomóc.

Biura takie jak Duet specjalizują się w obsłudze księgowej działalności gospodarczych, a swoje kompetencje mogą potwierdzić odpowiednimi certyfikatami i zezwoleniami. Ponadto firma powinna posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, a poszczególni doradcy podatkowi dodatkowo polisę indywidualną.