Ile ton katalizatorów koniecznych jest do otrzymania kilograma platyny?

Platyna większości osób kojarzy się z drogocenną biżuterią. Z uwagi na swoje właściwości jest ona również wykorzystywana w stomatologii i chirurgii. Jest to piękny, trwały, a co najważniejsze rzadki metal. Z tego względu duży nacisk kładzie się na jego odzyskanie z nieużywanych już sprzętów i urządzeń. Dowiedz się, ile platyny można odzyskać z katalizatorów!

Ile platyny znajduje się w katalizatorze?

Na tak postawione pytanie nie da się udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wynika to z faktu, iż to, ile cennego surowca jest w katalizatorze, zależy od jego wielkości i rodzaju. Zakłada się, że średnio w takim urządzeniu znajduje się około 5 gramów platyny. Zwykle bowiem zawartość metali szlachetnych to od 0,2% do 0,5% wagi katalizatora. Z tego wynika, że by uzyskać jeden kilogram platyny, potrzeba nawet kilku ton katalizatorów. By uzyskać taką samą ilość metalu z rudy, trzeba jej wydobyć około 150 ton. Odzyskanie jej jest zatem tańsze i korzystniejsze dla środowiska naturalnego.  Platynę warto oddać do skupu, z uwagi na atrakcyjną ich cenę. Jak podkreślają specjaliści firmy Schredder, jej wartość to ponad 100 zł za jeden gram. A w jednym katalizatorze może jej być nawet 5 razy więcej.

Dlaczego warto oddać katalizator do skupu?

Katalizatory dzieli się ze względu na materiał, z jakiego są wyprodukowane. Z tego względu dzieli się je na:

  • metalowe,
  • ceramiczne – mniej wytrzymałe i tańsze od metalowych.

Na wartość tego elementu największy wpływ jednak ma to, dla jakiego modelu auta został przeznaczony.

Popyt na katalizatory jest dość duży. Wybór firmy, która skupuje te podzespoły, musi być przemyślany. Skup katalizatorów powinien przeprowadzać recykling pozyskanych części lub współpracować z firmą, która to robi. Warto pamiętać, że wiele funkcjonujących na rynku podmiotów nie działa legalnie, a ich działania pozostawiają wiele do życzenia.

Odzyskanie platyny odbywa się w tym przypadku za pomocą pompy magneto-hydrodynamicznej. Wkłada się do jej specjalnego kanału metalowe części, a następnie puszcza strumień ciekłego metalu, który wypłukuje platynę z tego podzespołu. Jest to możliwe dzięki obiegowi zamkniętemu opartemu na działaniu wirującego pola elektromagnetycznego. Stosowanie ciągłego przepływu metalu, a także włożenie kolejnych katalizatorów do tego strumienia zwiększa z kolei skuteczność przepłukiwania. Proces ten eliminuje ponadto konieczność mielenia ceramicznych nośników, a dzięki temu można zmniejszyć koszty pozyskania surowców. Wynika to również z zastosowania niższej temperatury niż przy innych metodach.