Ile trwa tomografia komputerowa zębów?

tomografia komputerowa zebow

Tomografia komputerowa zębów to specjalistyczne badanie, które zdecydowanie pomogło w rozwoju współczesnej stomatologii oraz ortodoncji. Warto jednak wiedzieć, ile dokładnie ona trwa. Jaki jest czas naświetlania zębów? Fachowy odpowiadają.

Tomografia komputerowa zębów – jak się ją przeprowadza?

Tomografia komputerowa zębów w Krakowie, tak jak każdy inny sprzęt do wykonywana prześwietleń, zawsze w sobie szkodliwe promieniowanie rentgenowskie. Jego dawka jest jednak wyliczona w taki sposób, aby nie zagrażać zdrowiu pacjenta. Dodatkowo nie wykonuje się ją często.

Stomatolog dziecięcy w Krakowie zazwyczaj kieruje młodych, ale również starszych pacjentów na prześwietlenie, na przykład po to, aby ocenić zgryz oraz możliwości leczenia ortodontycznego konkretnego pacjenta. To ważne dla każdego, ponieważ gwarantuje zadowolenie z efektu.

Tomografia to prześwietlenie, które wykonuje obracająca się maszyna. Pacjent musi jedynie przyjąć odpowiednią pozycję szczęki oraz nieruchomo oczekiwać na koniec badania. Całość nie powinna być dłuższa niż kilka minut.

Tomografia komputerowa zębów – kiedy się ją przeprowadza?

Taką tomografię można przeprowadzić na przykład podczas konsultacji stomatologicznych. Jeśli pacjent skarży się na problemy z jedzeniem, wysławianiem się, źle ułożone zęby oraz wiele innych problemów, które obejmują szczękę oznacza to, że są wskazania do prześwietlenia.

Oczywiście nie zawsze stosuje się tomografię. Można również, zamiast niej pobrać odcisk zębów oraz wykonać tradycyjne zdjęcie rentgenowskie. Warto jednak wiedzieć, że tomograf to przede wszystkim komfort oraz dokładność.

Leczenie aparatem ortodontycznym również powinno być przeprowadzone po takim zdjęciu. Tylko wtedy można będzie zyskać pewność, że zęby w prawidłowy sposób będą mogły zostać przestawione. To ważne dla każdego pacjenta.

Tomografia komputerowa zębów trwa kilka minut. Zazwyczaj jednak czas ten skraca się do kilkudziesięciu seknund.