Impregnaty do betonu – czym są i do czego służą?

impregnowanie betonu

Beton to jeden z najczęściej wykorzystywanych materiałów w budownictwie. Z jego pomocą tworzy się schody, posadzi, a nawet i ogrodzenia. Ponadto często używa się go wykończenia różnych elementów takich jak parapety oraz ściany. Aby jednak beton wytrzymał dość długo trzeba o niego zadbać i dobrze zabezpieczyć. Czym są impregnaty do betonu i do czego one służą?

Gdzie kupić impregnaty do betonu?

Najlepsze miejsce, w którym kupimy różne impregnaty do betonu to specjalistyczny sklep z chemią budowlaną. W takim sklepie możemy liczyć na największy wybór profesjonalnych impregnatów do betonu, których wykorzystanie gwarantuje nam, że beton zostanie odpowiednio zabezpieczony przed niespodziewanym i niepożądanym zniszczeniem.

W takich sklepach można też kupić znacznie więcej preparatów. Przydatne na budowie mogą być na przykład emulsje silikonowe, czy też różne impregnaty do drewna oraz innych surowców. Dzięki nim można dobrze zabezpieczyć cały dom przed zabrudzeniami, czy też nadmiernym wpływem wody i wilgoci.

Czym dokładnie są impregnaty do betonu i do czego służą?

Jak sama nazwa impregnaty do betonu służą do impregnowania betonu, czyli zabezpieczania tego materiału. To może się okazać konieczne, gdyż beton tio materiał bardzo porowaty, który niesamowicie łatwo nasiąka wodą, a także bardzo łatwo go poplamić, więc bez dobrego zabezpieczenia dość szybko może się okazać, iż beton wygląda po prostu bardzo źle i przydałoby się mu odświeżenie. Impregnaty do betonu pozwalają także nadać mu nowy kolor, czy też wzmocnić obecny, wyeliminować pylenie betonu oraz ułatwić jego czyszczenie.

Impregnaty do betonu dzielą się na penetrujące oraz powłokowe. Te pierwsze sprawiają, iż materiał ma właściwości hydrofobowe. W ten sposób nie wsiąka w niego woda, dzięki czemu beton nie zostanie zniszczony przez jej nadmiar. Impregnaty do betonu powłokowe z kolei tworzą warstwę zewnętrzną, która ułatwia czyszczenie betonu, a także zapobiega wchłanianiu zabrudzeń w beton.