Nadejście Internetu Rzeczy (ang. Internet of Things, w skrócie IoT) oznacza jeszcze większą integrację technologii z codziennym życiem ludzi. Wiąże się to z szeregiem nowych możliwości związanych z poprawą jakości życia, usprawnieniem procesów produkcyjnych oraz zwiększeniem poziomu bezpieczeństwa. W celu pełnego wykorzystania potencjału Internetu Rzeczy, powstała innowacyjna kryptowaluta IOTA,

Koncepcja Internetu rzeczy

Internet rzeczy, to termin który odnosi się do się do koncepcji sieci urządzeń, które gromadzą, przesyłają i analizują dane. To co istotne, nie są to tradycyjne sieci, gdzie komunikacja zachodziła jedynie pomiędzy komputerami i serwerami.

W przypadku IoT są to w dużej części wszelkie urządzenia typu “smart” jak np. telewizory, lodówki, zegarki sportowe, czujniki i sterowniki wchodzące w skład Inteligentnych Domów.

Szacuje się, że do 2020 roku ilość urządzeń wchodzących w skład Internetu Rzeczy wyniesie 30 miliardów sztuk.

Wykorzystanie praktyczne

Jednym z popularniejszych rozwiązań IoT są Inteligentne Domy. Dzięki wyposażeniu ich w szereg czujników i urządzeń sterujących, możliwe jest zautomatyzowanie funkcjonowania takich systemów jak ogrzewanie, oświetlenie, klimatyzacja, wykrywanie i przeciwdziałanie sytuacjom alarmowym (np. pożar, włamanie, zalanie).

Efektem jest wyższy poziom bezpieczeństwa i komfortu domowników, niższe zużycie elektryczności, lepsze zarządzanie energią cieplną. Inteligentny dom może nawet samodzielnie odkurzać i mopować podłogi. Istnieje możliwość zdalnego włączenia pralki, zmywarki, piekarnika czy nastawienia czajnika z wodą.

Internet Rzeczy jest wykorzystywany także w logistyce, w nowoczesnych systemach produkcyjnych, komunikacji miejskiej, w inteligentnych miastach, sporcie. Wszystko wskazuje na to, że w ciągu najbliższych lat zagości on do praktycznie każdej sfery ludzkiego życia.Więcej na temat Internetu rzeczy możesz przeczytać również tutaj

IOTA

IOTA jest kryptowalutą trzeciej generacji. Nie jest oparta na łańcuchu blockchain. Jednak działanie blockchain było wyraźną inspiracja do jej opracowania. Autorem kryptowaluty jest David Sønstebø, który opracował i stworzył ją na początku 2017 roku.

Co istotne, IOTA nie podlega wydobyciu tak jak inne kryptowaluty. W związku z  tym, cała pula IOTA została wprowadzona do obiegu już od samego początku jej istnienia. Oznacza to, że w IOTA nie funkcjonuje tak jak wiele innych kryptowalut w oparciu o bloki.

Kryptowaluta IOTA została oparta na rozwiązaniu o nazwie Tangle. Dzięki temu zyskała nieograniczoną skalowalność oraz brak konieczności uiszczania opłat za przeprowadzanie transakcji. Tangle działa w taki sposób, że zatwierdzenie transakcji przez użytkownika wymaga wykonania przez niego pracy związanej z weryfikacją 2 losowo wytypowanych transakcji innych użytkowników.

IOTA powstała z myślą o Internecie Rzeczy, jako kryptowaluta mająca zapewnić jego sieciom bezpieczne i sprawne wymienianie danych, a danym integralność. Jej kod źródłowy jest uproszczony do minimum i jest publicznie dostępny dla każdego.