Jak często powinno się wykonywać przegląd pokrycia dachowego? 

dachy

Pokrycie dachowe jest niewątpliwie jednym z ważniejszych elementów konstrukcyjnych każdego budynku. Aby spełniało swoje funkcje związane z zabezpieczaniem obiektu przed działaniem czynników pogodowych, trzeba zadbać o poprawny montaż, który najlepiej zlecić profesjonalnej ekipie dekarskiej. Kolejną kwestią jest wykonywania regularnych przeglądów. Takie działanie to nie tylko dostosowanie się do obowiązujących przepisów, ale również zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom budynku oraz zachowanie zasad pozwalających zachować gwarancję. Jak często trzeba zlecać serwis i z jakich czynności się składa?

W jakich sytuacjach wykonanie przeglądu pokrycia dachowego jest konieczne?

Wykonywanie regularnych przeglądów pokrycia dachowego jest konieczne niezależnie od tego, czy więźba dachowa jest pokryta blachodachówką, dachówką ceramiczną, czy innym materiałem. Obowiązek wynika z przepisów prawa. Mowa tutaj o ustawie Prawo budowlane z 2016 roku. We wspomnianym dokumencie jest mowa o tym, że właściciel albo zarządca budynku jest zobowiązany do tego, by zlecić przegląd przynajmniej raz do roku.

Niezwykle ważną kwestią jest też ta, że wezwanie specjalisty jest konieczne również w sytuacji, w której miało miejsce działanie człowieka albo sił natury, które mogło negatywnie wpłynąć na kondycję dachu. Zaliczamy do nich pożary, powodzie, silne wiatry, intensywne opady, osuwiska ziemi, wstrząsy sejsmiczne oraz wyładowania atmosferyczne.

Z jakich czynności składa się przegląd pokrycia dachowego?

Wiemy już, jak często należy przeprowadzać przegląd pokrycia dachowego. Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, jest zakres takiej usługi. O to, jak przebiega serwis, spytaliśmy naszego rozmówcę, czyli specjalistę z hurtowni pokryć dachowych Dachlux w Warszawie, który powiedział nam:

– Regularne przeprowadzanie przeglądów pokrycia dachowego jest niezwykle ważne dla bezpieczeństwa użytkowników obiektu. Prace najlepiej zlecać przed rozpoczęciem albo po zakończeniu sezonu zimowego. Jeśli chodzi o zakres takiego serwisu, to przeprowadzana jest kontrola stanu połaci dachowej, drabin, izolacji daszków czy obróbek blacharskich. Oprócz tego specjalista weryfikuje też, czy system rynnowy nie wymaga naprawy albo wymiany oraz sprawdza kondycję wylotów wentylacyjnych.

Poza omówionymi przez naszego rozmówcę czynnościami dobrze również zastanowić się nad zleceniem czyszczenia połaci dachowej, rynien, trapów, rur wypustowych czy kanalików. Dzięki temu pokrycie będzie bezpieczniejsze i bardziej funkcjonalne, natomiast jego żywotność zostanie wydłużona.