Jak często powinno się wykonywać wizyty kontrolne w gabinecie okulistycznym?

gabinet okulistyczny

Pomimo że wzrok jest niezwykle ważnym zmysłem, bardzo często zapominamy o konieczności kontrolowania stanu naszych oczu. Do okulisty zgłaszamy się dopiero wtedy, gdy coś się zaczyna dziać, a niejednokrotnie wcześniejsze wykrycie problemu, miałoby łagodniejsze konsekwencje zdrowotne. Regularne badanie wzroku daje pewność, że nie rozwija się żadna groźna choroba. Jak często zgłaszać się do okulisty?

Konsultacje okulistyczne osób dorosłych

Osoby dorosłe, które nie miały wcześniej wykrytych problemów ze wzrokiem, powinny się zgłaszać na kontrolne wizyty do okulisty do 2 – 3 lata. W przypadku pracy przed komputerem lub w warunkach, które mogą mieć szkodliwy wpływ na oczy, takich jak niska temperatura, sztuczne światło czy pył, warto, aby te wizyty odbywały się co drugi rok. Osobom po 40 roku życia, ze względu na większą podatność na pogorszenie wzroku i choroby gałki ocznej, zaleca się badania okulistyczne raz w roku. Należy zwracać uwagę na wszelkie niepokojące objawy i jak najszybciej konsultować je ze specjalistą.

Konsultacje okulistyczne dzieci

W przypadku dzieci wizyty u okulisty zależą od danego przypadku. Noworodkom urodzonym przedwcześnie lub z niską masą urodzeniową, pierwsze badanie wzroku może być zlecone już w pierwszych dniach życia. Kolejne wizyty u maluchów powinny odbywać się regularnie – mają na celu obserwacje czy nie rozwija się u nich zez lub nie ma innych zaburzeń w prawidłowym rozwoju oczu, ponadto umożliwiają na szybkie wykrycie i leczenie ewentualnych wad wzroku. Z pierwszą wizytą nie powinno się zwlekać – najlepiej zrobić to przed 3 rokiem życia. W późniejszym czasie należy zgłaszać się do specjalisty mniej więcej raz do roku. Młodzież w wieku szkolnym ma często zapewnione kontrole wzroku w szkole, co zwalnia z konieczności dodatkowych wizyt.

Jak wygląda konsultacja u lekarza okulisty?

Wizyta profilaktyczna zazwyczaj obejmuje komputerowe sprawdzenie wzroku, badanie z użyciem tablic okulistycznych, oglądanie gałki ocznej i dna oka. Sprawdzane są także ruchy oczne oraz widzenie peryferyjne. Wybierając gabinet okulistyczny warto udać się do specjalistycznych przychodni, takich jak Centrum Okulistyczne Jaskra, gdzie poza podstawowymi badaniami diagnostycznymi będziemy mogli od razu podjąć leczenie w przypadku wykrycia nieprawidłowości.