Jak dbać o bezpieczeństwo niemowlęcia w domu?

niemowle

Kiedy w domu ma pojawić się maluszek, rodzice przygotowują mieszkanie, kupując łóżeczko kołyskę, czy komody na akcesoria. Potrzeba przystosowania przestrzeni pojawia się dopiero wtedy, gdy dziecko zaczyna samodzielnie się przemieszczać. Raczkowanie, próby podnoszenia się i pierwsze kroki to ważne chwile zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Aby przebiegały w pełni bezpiecznie, warto wyposażyć się w specjalne akcesoria. Jak przygotować mieszkanie dla niemowlęcia?

Zabezpieczenia w pomieszczeniach mieszkania

Oferta asortymentowa sklepów z akcesoriami dla dzieci obejmuje mnóstwo rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo małym dzieciom. Od blokad na okna i fronty szafek kuchennych, po nakładki na ostre krawędzie i narożniki mebli. Jednak czynników szkodliwych, które należy minimalizować, jest o wiele więcej, niż tylko ryzyko uderzenia się. Zacznijmy od farb. Przygotowując pokój maluszka, warto zdecydować się na markę oferującą farby, które nie zawierają substancji mogących uczulić dziecko. Wiele takich farb na atesty PZH, IMiD lub informację, że jest antyalergiczna. Niezbędne będzie schowanie wszelkich przewodów do urządzeń elektrycznych w specjalnych listwach ochronnych oraz zabezpieczenie kontaktów zaślepkami. Jak dodaje sklep dziecięcy For Kids, pod nadzorem powinny być leki i detergenty. Warto umieścić je w bezpiecznym miejscu, tak, by dziecko nie mogło ich sięgnąć. Podobnie warto uczynić z lekami oraz wszelkimi ostrymi narzędziami i akcesoriami, takimi jak nożyczki, pinezki czy agrafki.

Nie tylko bezpieczna powierzchnia, ale i zabawki

W otoczeniu maluszka już od pierwszych dni życia znajdują się zabawki i akcesoria. Warto zadbać, by wszystkie wykonane były z materiałów posiadających certyfikat, który potwierdza ich bezpieczeństwo w kontakcie z dzieckiem. Wszelkiego rodzaju tekstylia, w tym pościele, poduszki i kołdry, kocyki, powinny być wykonane z tkanin z certyfikatem Oeko-Tex Standard 100, które są antyalergiczne, zapewniają cyrkulację powietrza i odprowadzają wilgoć. Wybierając zabawki dla niemowlęcia, dobrze jest sugerować się kategorią wiekową podaną przez producenta, która podawana jest nie bez znaczenia. Zabawki przygotowane dla dzieci w odpowiednim wieku nie tylko spełniają ich potrzeby rozwojowe, ale też są dla nich bezpieczne. Grzechotki, pluszaki czy przytulanki dla niemowląt zaprojektowane i wyprodukowane są tak, by nie stwarzać ryzyka podczas zabawy, dlatego nie posiadają twardych elementów, którymi maluch mógłby się uderzyć, ani małych i luźnych, które dziecko mogłoby połknąć.