Jak dbać o materac do łóżka?

materace do lozka

Prawidłowo dobrany materac do spania to podstawa zdrowego nocnego wypoczynku. Każdy, nawet najdroższy i najlepiej dopasowany model po pewnym czasie się zużywa i trzeba go wymienić na nowy, ale odpowiednia pielęgnacja pozwala znacznie przedłużyć żywotność materaca. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, jak prawidłowo zadbać o swój materac do łóżka.

Regularne wietrz materac

Aby materac był zawsze czysty i świeży, konieczne jest jego regularne wietrzenie. Dopuszcza ono świeże powietrze do pianek lub sprężyn stanowiących wkład materaca oraz pozwala na odparowanie wilgoci. Raz w tygodniu zdejmij pokrowiec i wentyluj materac przez przynajmniej 20 minut. Lepszy efekt zapewni jednak wietrzenie przez kilka godzin w chłodne i wietrzne dni. Również kiedy wyjeżdżasz na dłużej z domu, możesz zdjąć pokrowiec materaca i nie przykrywać go narzutą. Nie rób jednak tego za często, aby nie utracił on swoich pierwotnych właściwości.

Pierz pokrowiec i odkurzaj materac

Pokrowiec pełni funkcję ochronną – zabezpiecza materac do sypialni przed otarciami, plamami i innymi zabrudzeniami. Aby spełniał swoją funkcję, trzeba zadbać o jego czystość. Pokrowiec pierz w maksymalnej temperaturze, jaką zaleca producent – stosowna informacja umieszczona jest zazwyczaj na wszytej metce. Unikaj jednak stosowania płynów zmiękczających, bo zatykają one pory tkaniny, przez co przestaje ona należycie oddychać.

Bardzo istotne jest także odkurzanie materaca, które pozwala usunąć kurz, naskórek, włosy i inne zanieczyszczenia. Wystarczy do tego zwykły odkurzacz z uniwersalną końcówką. Jeśli chcesz dodatkowo zabezpieczyć materac, rozważ zakup nakładki ochronnej, którą oferuje na przykład producent materaców Rem-Sen. Zabezpieczy ona materac przed zmoczeniem, plamami i zniszczeniem, a jednocześnie nie zaburzy prawidłowej cyrkulacji powietrza.

Unikaj zagięć i nadmiernych obciążeń

Żaden materac nie jest odporny na zginanie. Jeśli musisz przetransportować materac, nie składaj go, ponieważ może to spowodować uszkodzenie jego wewnętrznej struktury i doprowadzić do nieodwracalnej utraty jego właściwości. Mogą mu zaszkodzić także nadmierne obciążenia. Choć dzieci lubią skakać po łóżku, taka zabawa może się skończyć uszkodzeniem sprężyn lub piankowego wypełnienia, przez co materac nie będzie już tak wygodny, jak wcześniej. Z tego samego powodu unikaj siadania na jego krawędzi.