Wycieraczki podłogowe wymagają systematycznego czyszczenia. W przeciwnym razie wyglądają nieestetycznie, a ich skuteczność w usuwaniu zabrudzeń z obuwia staje się znacznie mniejsza. Ponadto regularna pielęgnacja wycieraczki wydłuża jej żywotność. Jak prawidłowo o nią zadbać? Metoda czyszczenia zależy od tego, z jakiego materiału została wyprodukowana wycieraczka. Poniżej poznasz praktyczne wskazówki.

Od czego zacząć czyszczenie wycieraczki podłogowej?

Czyszczenie wycieraczki podłogowej rozpoczyna się od wytrzepania jej z kurzu. Następnie należy przejść do dokładnego odkurzania, dzięki któremu można pozbyć się piasku i innych zanieczyszczeń. Zazwyczaj czyszczenie na sucho jest wystarczające. Jeśli planujesz samodzielnie pielęgnować wycieraczki tekstylne w Twoim budynku, powinieneś posiadać kilku pozycyjną ssawkę do kurzu, umożliwiającą odkurzanie zarówno na twardych nawierzchniach, jak i na wykładzinach. Warto korzystać też z odkurzaczy bezprzewodowych z technologią cyklonową, pozwalającą usunąć z powierzchni maty brud, który zostaje odseparowany od powietrza.

Pranie wycieraczek podłogowych

Zdarza się, że mocno zabrudzone wycieraczki podłogowe wymagają czyszczenia na mokro po wstępnym odkurzeniu. Lepiej zrezygnować z prania ich w pralce, ponieważ wybierając nieodpowiednie parametry, można zniszczyć matę. Wycieraczki gumowe wystarczy wyszorować za pomocą gąbki lub szczotki przy użyciu wody z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Maty tekstylne i kokosowe czyści się w mieszance wody i płynu do prania dywanów. Do odplamiania można zastosować również sodę oczyszczoną, którą należy rozsypać na powierzchni wycieraczki, a po kilku godzinach odkurzyć. Wycieraczki kokosowe zaleca się myć pod bieżącą wodą. Po czyszczeniu na mokro należy powiesić matę i poczekać aż w pełni wyschnie. Jeśli położysz ją pod drzwiami, gdy będzie jeszcze wilgotna, może zacząć gnić i nieładnie pachnieć. Producent wycieraczek UNIMAT załącza do swoich produktów wskazówki, jak dbać o dany model maty, dzięki czemu unikniesz przypadkowego zniszczenia jej powierzchni. Należy systematycznie czyścić wycieraczki podłogowe, ponieważ osadzający się na niej brud po pewnym czasie zaczyna tworzyć zbitą, twardą powłokę, której usunięcie jest niemal niemożliwe.