Jak dobrać odpowiednią turbosprężarkę i dbać o jej żywotność?

turbosprezarka

Turbosprężarka dawniej wykorzystywana głównie do samochodów ciężarowych oraz wyścigowych obecnie jest nierozłącznym elementem praktycznie każdego nowszego pojazdu. Turbina odpowiada za sprężanie powietrza w silniku, co przyczynia się do zwiększenia jego mocy. Czym kierować się podczas jej wyboru? Jak skutecznie zająć się konserwacją oraz serwisem turbosprężarek?

Jaką turbosprężarkę wybrać?

Turbosprężarka w Twoim samochodzie uległa zużyciu bądź uszkodzeniu? Głównym kryterium podczas wyboru nowego sprzętu jest moc silnika. W przypadku silników o większej mocy najlepiej skorzystać z bardziej wydajnych sprężarek. Tak samo w drugą stronę. Wpłynie to na ich efektywność oraz mniejszą awaryjność pojazdu.

Pamiętaj jednak, że wymiana turbosprężarki na nowy model nie zawsze jest konieczna. Alternatywnym rozwiązaniem jest naprawa oraz regeneracja zużytej turbiny. W ten sposób możesz zaoszczędzić naprawdę sporą kwotę. Turbolux to serwis turbosprężarek, który zajmuje się profesjonalną diagnostyką oraz naprawą turbin we wszelkiego rodzaju pojazdach.

Jak zwiększyć żywotność turbiny?

Wraz z eksploatacją samochodu stan turbiny może ulec pogorszeniu. Pierwszymi objawami, które są związane z nieprawidłowym działaniem turbosprężarki, są między innymi duże ubytki oleju oraz widoczny spadek mocy silnika. Charakterystyczny dla tego typu usterek jest również świst słyszalny podczas jazdy.

Zastanawiasz się, jak uniknąć szybkiego zużycia turbosprężarki? Po zastosowaniu się do poniższych wskazówek z pewnością zwiększysz jej żywotność. Dzięki temu ograniczysz zbędne wydatki na naprawę czy regenerację turbiny.

Po pierwsze pamiętaj, aby nie wyłączać silnika od razu po zatrzymaniu samochodu. Szczególnie ważne jest to w przypadku długotrwałej, intensywnej jazdy. Po dłuższej trasie najlepiej odczekać kilkadziesiąt sekund po zaparkowaniu. Dzięki temu turbosprężarka zdąży się ochłodzić.

Kolejną istotną rzeczą, o której musisz pamiętać, jest regularna wymiana oleju. Zadbaj również o częste przeglądy, dzięki którym przedwcześnie wykryjesz różnego rodzaju usterki silnika. W znacznym stopniu ułatwi to ewentualną naprawę oraz zapobiegnie poważniejszemu uszkodzeniu.

Podczas wymiany oleju warto zadbać o to, aby był on jak najwyższej jakości. Co więcej, zwróć również uwagę na filtr oleju oraz filtr powietrza. Dzięki nim do sprężarki nie dostaną się żadne zanieczyszczenia, a działanie turbiny nie będzie sprawiało żadnych problemów. Ważne jest także utrzymanie odpowiedniego stanu oleju, gdyż odpowiada on za chłodzenie kluczowych elementów silnika.