Jak dostać L4 online? Polacy korzystają z nich coraz częściej

zwolnienie z pracy

Zwolnienie z pracy można otrzymać nie tylko po osobistej wizycie u lekarza. Obecnie coraz większym zainteresowaniem cieszą się L4 online, czyli zwolnienia wystawiane przez internet. Kto może otrzymać zwolnienie online? Jak je dostać? Ile kosztuje?

Gdy ze względu na chorobę lub uraz nie można pracować, konieczne jest przedstawienie pracodawcy odpowiedniego zwolnienia. L4, a dokładnie ZLA, które dzisiaj ma formę e-ZLA, czyli elektronicznego zwolnienia lekarskiego, jest wystawiane przez uprawnionego lekarza i przekazywane do systemu ZUS, a następnie do pracodawcy.

Jak otrzymać zwolnienie lekarskie?

Aby uzyskać zwolnienie lekarskie, pracownik powinien w pierwszej kolejności umówić się na wizytę lekarską. Nie musi jednak odwiedzać gabinetu osobiście. Może skorzystać także z teleporady, czyli porady telefonicznej albo też z porady internetowej, czyli wizyty u lekarza online.

Aktualnie coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z usług lekarskich na odległość, także w prywatnych placówkach. W trakcie wizyty tego typu także można otrzymać zwolnienie lekarskie, które będzie wystawione elektronicznie.

L4 online – gdzie można je uzyskać?

Osoby, które chciałyby otrzymać L4 online, mogą zrobić to u lekarza mającego podpisaną umowę z NFZ lub prywatnie.

Pierwsza opcja jest jednak rzadko spotykana, ponieważ większość gabinetów mających podpisaną umowę z Funduszem prowadzi teleporady, czyli porady telefoniczne. Wybrane gabinety dysponują jednak systemami pozwalającymi na konsultację przez komputer, smartfon. W takim przypadku konieczne jest posiadanie ubezpieczenia w ramach NFZ.

Druga z opcji to prywatna e-wizyta lekarska. Dzisiaj można bez problemu zapisać się do lekarza online, co pozwala na łatwe uzyskanie porady oraz dodatkowo otrzymanie zwolnienia lekarskiego oraz recepty online, gdy będzie ona konieczna.

Konsultacja może odbywać się z lekarzem POZ – lekarzem rodzinnym, ale również z lekarzami różnych specjalności, na przykład endokrynologiem, kardiologiem, urologiem.

Ile kosztuje internetowa konsultacja lekarska?

Aby skorzystać z internetowej konsultacji lekarskiej, konieczne jest wcześniejsze zapisanie się na wizytę i jej opłacenie. W tym celu stosowane są systemy rozliczeń online, na przykład szybkie przelewy.

Koszt internetowej wizyty jest zależny od wybranej placówki medycznej, specjalności danego lekarza oraz od jego dostępności. Zwykle trzeba liczyć się z wydatkiem od 80 do 200 złotych, czyli ceny są podobne do wizyt standardowych.

Z dokładnymi ofertami placówek prowadzących konsultacje medyczne i wystawiających L4 online można zapoznać się na ich stronach.