Jak działa agregat prądotwórczy?

agregat pradotworczy

Agregat prądotwórczy to urządzenie, które może okazać się zbawienne podczas przerw w dostawach prądu. Składają się na niego trzy podstawowe elementy: silnik spalinowy, prądnica i regulator napięcia AVR. Jak dokładnie działa to urządzenie? Odpowiadamy. 

Czym jest agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy jest urządzeniem, które może zostać wykorzystane jako awaryjne zasilanie domu lub maszyn potrzebujących źródła zasilania. Zapobiega on także zwarciom i zniszczeniom w instalacjach elektrycznych. W sklepach znaleźć możemy różne rodzaje agregatów prądotwórczych. Różnią się one pomiędzy sobą parametrami. Mają one wpływ na cenę produktów, więc warto wybrać taki, który odpowiada naszym potrzebom. A z czego składa się agregat?

Z czego składa się agregat prądotwórczy?

Podstawowym elementem każdego agregatu jest silnik spalinowy, który zasila prądnicę. Silniki mogą występować w wielu odmianach np. benzynowej lub gazowej. Spalanie paliwa wytwarza energię elektryczną. Warto wiedzieć, że w przypadku agregatów stosuje się silniki stałoobrotowe, które utrzymują prędkość nominalną bez względu na obciążenie zadawane przez prądnicę. Silnik odpowiedzialny jest za stabilizację częstotliwości prądu.

Kolejnym ważnym elementem jest prądnica. Odpowiada ona bezpośrednio za produkcję prądu. Powstaje on za pomocą zjawiska indukcji elektromagnetycznej. Obudowę prądnicy stanowi cylindryczny stojan. W jego wnętrzu znajduje się mechaniczny wirnik, a na nim umiejscowione jest uzwojenie. Obracanie się wirnika generuje energię elektromechaniczną. Zmiana strumienia magnetycznego przyczynia się do powstawania prądu.

Ostatnim istotnym elementem agregatu jest AVR, czyli automatyczny regulator napięcia. Znajduje się on na wyjściu mocy z prądnicy. Agregaty o mniejszej mocy mogą nie być wyposażone w AVR, jednak jest on stałym elementem wyposażenia tych, które generują dużą moc. Zadaniem tego urządzenia jest regulacja napięcia wyjściowego, aby ochronić odbiorniki przed uszkodzeniem. Głównie chodzi tutaj o sprzęt RTV.