Odnawialne źródła energii budzą coraz większe zainteresowanie na rynku i wielu właścicieli domów decyduje się na wybranie tego rodzaju rozwiązań. Pozwalają one na stosunkowo tanie dostarczenie ciepła do wnętrza. Przy tym korzystają z odnawialnych źródeł. W efekcie wytwarzanie ciepła nie jest związane z zanieczyszczeniem środowiska. Same zasady działania pompy ciepła nie są skomplikowane. Zależą jednak od rodzaju wybranej pompy.
Pompy ciepła powietrzne i gruntowe
Dostępne na rynku pompy ciepła dzielą się na urządzenia gruntowe i powietrzne. Pompy ciepła na powietrze są tańsze w zakupie i łatwiejsze w montażu. Znajdują się bowiem na zewnątrz i do produkcji ciepła wykorzystują przepływające przez nie powietrze. Należy jednak pamiętać, że powietrzne pompy wykazują mniejszą efektywność działania niż konstrukcje gruntowe. Pompy powietrzne składają się przede wszystkim z wymiennika ciepła oraz skraplacza. Wymiennik odpowiada za pozyskiwanie ciepła i transportowanie go do czynnika chłodniczego. Ten jest następnie na skutek podgrzania zmieniany w parę wodną, która wędruje do skraplacza. Tam ciepło ponownie zmieniane jest w postać płynną i transportowane do urządzeń końcowych znajdujących się w domu. W przypadku pomp gruntowych zasada działania jest praktycznie identyczna. Najważniejsza różnica dotyczy tego, że wymiennik ciepła nie znajduje się na powierzchni, a jest umieszczany w ziemi. W celu montażu niezbędne jest zatem wykonanie odwiertu o odpowiedniej głębokości.
Wydajność zależna również od rozmiarów pompy
Pompa ciepła w Poznaniu może stanowić jedyne źródło ciepła w nieruchomości, jak i wspomagać inny system grzewczy. Wszystko zależy od jej wydajności, na którą wpływ ma m.in. rozmiar urządzenia. Większe pompy są w stanie efektywniej akumulować ciepło i dzięki temu produkować większą ilość energii. Sposobem na uzupełnienie systemu grzewczego może być klimatyzacja domowa w Poznaniu, która w chłodniejsze dni jest w stanie dostarczać ciepło. Świetnie sprawdzi się do ogrzewania niewielkich pomieszczeń i podniesienia temperatury wewnątrz.
Leave a Reply