Jak działa skup monet?

numizmatyka

Numizmatyka jest niezwykłym hobby, a także świetną inwestycją. Amatorskie kolekcjonowanie monet z roku na rok staje się coraz popularniejsze. Odkładane w albumach egzemplarze z biegiem lat zyskują na wartości. Kiedy kolekcjoner postanawia sprzedać swoje monety, wtedy udaje się do skupu. 

Skup monet – czym jest?

Komis numizmatyczny to miejsce prowadzone przez znających się na wycenie monet fachowców, w którym kolekcjonerzy mogą sprzedać swoje egzemplarze. Skup monet w Krakowie jest miejscem w którym pracują pasjonaci. Chętnie pomagają oni w wycenie przyniesionych egzemplarzy, a także oczyszczeniu i umyciu ich. Zrobienie tego samemu w domu jest ryzykowne, ponieważ może spowodować poważne zniszczenia na egzemplarzu i w ten sposób obniżyć jego wartość. Specjaliści w skupie monet mogą także pomóc w rozpoznaniu falsyfikatów, które stają się w numizmatyce coraz bardziej powszechne. Dodatkowo wiele komisów oferuje także sprzedaż monet, a w ich asortymencie można znaleźć niezwykle unikatowe egzemplarze.

Jak przebiega proces skupu monet?

Jeśli kolekcjoner chce sprzedać swoje monety, najpierw musi wybrać odpowiedni skup. Następnie dokonywane jest sprawdzenie autentyczności oraz wartości przyniesionych do komisu egzemplarzy. Fachowcy dokonują wyceny w takich miejscach, jak skup złotych monet w Krakowie i jeżeli następuje zgoda obu stron, antykwariat numizmatyczny przygotowuje umowę kupna-sprzedaży. Kolekcjoner musi wtedy okazać swój dokument tożsamości. Obie strony powinny podpisać umowę w wyznaczonym miejscu. Najczęściej płatność za monety odbywa się od razu na miejscu gotówką.

Jakie monety można przynieść do skupu monet?

Nie ma ograniczeń odnośnie tego, jakie monety mogą zostać przyniesione do skupu. Różne antykwariaty numizmatyczne skupują różne typy monet, ale próbować można zawsze. Istnieją komisy numizmatyczne skupujące starodawne monety Polskie, a także takie, które preferują głównie skup zagranicznych monet i banknotów. W niektórych sytuacjach warto spróbować pójść do więcej niż jednego skupu monet.