Jak leczyć trądzik różowaty grudkowo krostkowy?

tradzik

Guzki i krostki to dwie najbardziej widoczne cechy osób cierpiących na trądzik różowaty. Wprowadzenie odpowiedniej metody leczenia może pomóc zachować objawy pod kontrolą. Długotrwałe leczenie jest zwykle konieczne, chociaż mogą to być okresy, w których objawy ustępują i można tymczasowo przerwać leczenie. Wybór terapii uzależniony jest od tego, który z objawów jest najbardziej kłopotliwy, ale zwykle obejmuje kombinację środków samopomocy i leków przepisanych przez dermatologa.

Środki samopomocy w celu ograniczenia objawów trądziku różowatego grudkowo krostkowego:

  • Unikanie rzeczy, które powodują objawy – na przykład używając kremu przeciwsłonecznego i zakrywając skórę, jeśli bezpośrednie nasłonecznienie powoduje nasilenie objawów.
  • Należy dbać o skórę – na przykład używając produktów nadających się do wyjątkowo wrażliwej skóry.
  • Przygotowując makijaż – można zakamuflować czerwone grudki i krostki przy użyciu specjalnych kosmetyków.
  • Utrzymywać wyjątkową higienę oczu – jeśli trądzik różowaty powoduje zapalenie powiek (zapalenie błon śluzowych).

Jak leczyć trądzik różowaty grudkowo krostkowy?

krem

Leczenie może być podzielone na terapię miejscową, która jest stosowana na skórę lub leczenie doustne (więcej: https://poznajacnerose.pl/blog/tradzik-rozowaty-leczenie/)

Zabiegi miejscowe Zazwyczaj zaleca się leki stosowane miejscowo takie jak:

  • Metronidazol krem lub żel.
  • Kwas azelainowy lub żel.
  • Krem Iwermektyna.

Zazwyczaj trzeba stosować te zabiegi miejscowe raz lub dwa razy dziennie, uważając, aby nie dostały się w oczu lub ust. Może upłynąć kilka tygodni przed zauważeniem znacznej poprawy stanu skóry. Skutki uboczne tych zabiegów mogą obejmować uczucie pieczenia, swędzenia i suchość skóry.

Domowe sposoby na trądzik różowaty: https://wylecz-rozowaty.pl/domowe-sposoby-tradzik-rozowaty/

Doustne antybiotyki

Jeśli objawy są bardziej nasilone, zaleca się stosowanie doustnych antybiotyków, ponieważ mogą one pomóc w zmniejszeniu stanu zapalnego skóry. Antybiotykami często stosowanymi w leczeniu tego typu trądziku różowatego są: tetracyklina, oksytetracyklina, doksycyklina i erytromycyna. Te leki zazwyczaj przyjmowane są od czterech do sześciu tygodni, ale dłuższe terapie mogą być konieczne, jeśli zmiany skórne w postaci krostek i grudek są trwałe.