Mieszkanie może ulec zalaniu z różnych powodów. Może to być zalanie przez sąsiada, wynikające z uszkodzenia systemu wodno-kanalizacyjnego, awarii instalacji grzewczej czy powodzi. Niezależnie od przyczyny zalania mieszkania czy budynku, ważne jest bezzwłoczne pozbycie się skutków zalania.
Jak osuszyć budynek po zalaniu?
Po zalaniu, niezależnie od przyczyny należy usunąć nadmiar wody z budynku i rozpocząć proces osuszania. Osuszanie budynków po zalaniu w Krakowie zależy od stanu w jakim po zalaniu znajdują się budynki. Najważniejsze, by najpierw pozbyć się zalegającej na podłodze wody. W zależności od jej ilości można zrobić to ręcznie lub przy pomocy specjalnych pomp, które wypompowują wodę na zewnątrz. Kolejnym krokiem jest dobór właściwej metody osuszania. Może to być metoda naturalna, czyli wietrzenie. Jednak przy dużym zalaniu nie jest to metoda skuteczna. Dlatego też konieczne jest użycie odpowiednich osuszaczy i wentylatorów, których zadanie jest pochłanianie wilgoci i odprowadzanie jej na zewnątrz. Ważne jest, aby wysuszyć nie tylko ściany, ale również sufit i podłogę. Zwłaszcza jeśli woda wniknęła pod posadzkę do struktur izolacyjnych. Odpowiednio ustawione urządzenia do osuszania i wentylowania sprawiają, że czas osuszania wynosi maksymalnie 14 dni.
Skutki nie wysuszenia budynku
Po zalaniu budynku, należy podjąć szybką decyzje o osuszaniu. Dobrze jest to zlecić profesjonalistom, na przykład z firmy Lakus sp.z.o.o. Dokonają oni oglądu stanu technicznego budynku i podejmą decyzję o doborze odpowiedniej metody osuszania. Należy pamiętać, że ważne jest osuszenie nie tylko ścian, ale i posadzki i sufitów. Wniknięcie wody w strefę izolacyjną, może wywołać szkody, które ujawniają się z opóźnieniem. Woda w ścianach odparowuje wolno i powoduje szereg poważnych szkód. W wyniku wilgoci nagromadzonej w ścianach rozwijają się grzyby i pleśnie, które mogą być niekorzystne dla zdrowia mieszkańców budynku. Utrzymanie zdrowego mikroklimatu we wnętrzu jest ważne. Dlatego warto osuszanie powierzyć profesjonalistom.
Leave a Reply