Nie zawsze można udać się do lekarza, by otrzymać receptę na potrzebny środek. W takiej sytuacji warto sprawdzić usługę polegającą na wypisaniu recepty online. Na czym to polega? Sprawdzamy!

Kiedy potrzebna jest recepta?

Recepta jest niezbędna do tego, aby zakupić określone rodzaje leków. Konieczne jest wtedy wypisanie recepty przez uprawnionego do tego lekarza.

Kiedy najczęściej potrzebne są recepty? Między innymi są one wymagane do zakupu silniejszych tabletek przeciwbólowych, środków antykoncepcyjnych, tabletki „dzień po”, leków na choroby układu płciowego, środków antydepresyjnych, preparatów na choroby serca i układu krwionośnego czy środków do leczenia chorób skórnych.

Recepta online – jak można ją uzyskać?

Po receptę można udać się do lekarza, ale obecnie można otrzymać ją również na odległość. Od momentu pandemii koronawirusa bardzo popularne stały się teleporady lekarskie, a wraz z ich wprowadzeniem wiele gabinetów i klinik zaczęło oferować także recepty online.

Recepta online to rodzaj recepty, jaką można otrzymać całkowicie przez internet – na swoim komputerze lub na smartfonie. Jest to recepta wypisywana przez lekarza, po konsultacji lekarskiej, dlatego jest ona całkowicie legalna i upoważnia do zakupu wypisanych leków.

Aby otrzymać receptę online, należy wybrać lekarza, który może ją wypisać. Obecnie jest to możliwe głównie w prywatnych placówkach medycznych, które oferują taką możliwość swoim pacjentom.

Recepta przez internet – krok po kroku:

  1. Wejdź na stronę internetową placówki medycznej oferującej recepty online.
  2. Załóż swoje konto użytkownika, gdy jest to potrzebne.
  3. Wybierz potrzebny lek lub lekarza o określonej specjalności, który może wypisać receptę.
  4. Zapłać za usługę medyczną – można zrobić to szybkim przelewem przez internet, by od razu otrzymać receptę.
  5. Weź udział w konsultacji lekarskiej i odbierz receptę na wybrany przez siebie lek.

Jaką formę ma recepta online?

Recepta online jest przekazywana w formie e-recepty. Oznacza to, że otrzymuje się wtedy sam kod recepty, który wraz ze swoim numerem PESEL należy podać w aptece. Następnie pracownik apteki może sprawdzić na komputerze zawartość recepty i zrealizować ją.

Zatem recepty online można otrzymać od razu po ich wypisaniu – w ten sposób jej otrzymanie jest bardzo łatwe i szybkie, co ma duże znaczenie wtedy, gdy leki potrzebne są natychmiastowo.

Jaka jest cena recepty internetowej?

Cena za wypisanie recepty online wynosi najczęściej od około 60 do 100 złotych w zależności od tego, gdzie została ona zamówiona. Osoby z abonamentem medycznym mogą otrzymywać recepty przez internet bez dodatkowych dopłat.