Atopia (lub AZS) to wyjątkowo uciążliwe schorzenie skóry, z powodu którego cierpią zarówno dzieci, jak i dorośli. Przyczyną dolegliwości jest nieprawidłowa reakcja układu odpornościowego na różnego rodzaju alergeny. Jak jej zaradzić?
Skóra atopowa jest nadmiernie wrażliwa, wysuszona, zaczerwieniona, skłonna do podrażnień i nadkażeń bakteryjnych. Osoba dotknięta AZS często skarży się na uporczywy świąd. Charakterystyczne zmiany mogą pojawić się na całym ciele, jednak najczęściej uwidaczniają się na policzkach i zgięciach stawów. Podstawą leczenia jest zwiększona troska o skórę i jej odpowiednia pielęgnacja. Jak taka terapia wygląda na co dzień?
Codzienność z atopią
Zdiagnozowana atopia wymaga leczenia, dlatego warto skonsultować się ze specjalistą dermatologiem. W chwilach zaostrzenia objawów konieczne może być zastosowanie preparatów zawierających glikokortykosteroidy – najczęściej maści. Życie z tym problemem wymaga także codziennej pielęgnacji skóry. O czym trzeba pamiętać?
Stosowanie się do kilku najważniejszych zasad pomaga zniwelować uciążliwe objawy AZS. Oto pierwsze dwie. Atopowa skóra nie lubi gorących kąpieli i intensywnego osuszania, dlatego lepiej zrobi jej chłodniejszy prysznic (33-34℃) i delikatny, miękki ręcznik. Nie bez znaczenia są także kosmetyki do pielęgnacji – te należy starannie dobierać.
Atopia, czyli skóra pod specjalnym nadzorem
Wybór kosmetyków do codziennej pielęgnacji skóry z AZS ma niebagatelne znaczenie. Ich rola to ograniczanie nieprzyjemnych objawów – łagodzenie świądu i podrażnień, regeneracja naskórka i jego wzmocnienie. Preparaty z prostym składem pomagają poprawić kondycję skóry i odbudować warstwę ochronną.
Oto trzecia porada. Choroba, jaką jest egzema, wymaga także rezygnacji z proszków do prania i płynów do płukania. Zawierają one substancje zapachowe, które mogą dodatkowo podrażniać delikatną skórę. Kontakt z detergentami należy ograniczyć do minimum, a kupując je, dokładnie czytać skład. Im krótsza lista, tym mniej niebezpieczny preparat.
Trudy życia z atopią, czyli gdy sport nie służy
Czas na poradę czwartą. Sport i aktywność fizyczna mają działać korzystnie na zdrowie, poprawiać kondycję i samopoczucie. Niestety, nie zawsze tak się dzieje. Objawy atopii mogą zaostrzyć się pod wpływem kontaktu z mocno chlorowaną wodą czy potem. Aby chronić skórę, lepiej wybrać rodzaj aktywności, który nie powoduje nadmiernego przegrzania.
Miłośnicy pływania mogą skorzystać z wizyty na basenie, gdzie woda zostaje poddana ozonowaniu. Aktywność fizyczna pomoże zachować organizm w dobrej kondycji, jednak (jak przy każdym schorzeniu) musi zostać rozsądnie dobrana.
Atopia dyktuje warunki każdego dnia
Gdy cierpi skóra, znaczenie ma rodzaj noszonej odzieży. Jaka jest rada piąta, szósta i siódma?
- Ubrania nie powinny ściśle przylegać do skóry.
- Dobrze jest wybierać odzież wykonaną z tworzyw naturalnych i zrezygnować z powodującej podrażnienia wełny.
- Często szkodliwe mogą okazać się także ciemne barwniki.
Nie od dziś wiadomo, że najlepszą metodą radzenia sobie z alergią jest unikanie alergenów. Pora więc na ostatnią wskazówkę. Osoby z atopią powinny regularnie sprzątać mieszkanie, a także zrezygnować z ciężkich kotar i dywanów, w których gromadzi się kurz. Choć życie z egzemą nie jest łatwe, jego jakość często zależy od prostych, codziennych wyborów.
Leave a Reply