Pracujesz w straży pożarnej? Każdego dnia wyjeżdżasz na akcje ratowniczo-gaśnicze? Z pewnością nie wyobrażasz sobie pracy bez maski twarzowej. Okresowy przegląd całego sprzętu ODO i OUO daje gwarancję bezpieczeństwa prowadzonych działań. Dzięki temu każda serwisowana i konserwowana maska twarzowa znajduje się w idealnym stanie technicznym. Sprawdź, w jaki sposób serwisuje się maski, a będziesz wiedzieć, dlaczego jest to tak ważne.

Dlaczego dobry stan masek twarzowych jest tak istotny?

Sprzęt ochrony dróg oddechowych ODO zabezpiecza przed wniknięciem szkodliwych substancji do układu oddechowego. Za pomocą specjalnych masek twarzowych drogi oddechowe są odizolowane od atmosfery, a wdychane powietrze czyste. Sprzęt ODO, w tym maski twarzowe, najczęściej wykorzystuje się podczas działań gaśniczo-ratowniczych wewnątrz budynków. Maski są konieczne, kiedy istnieje prawdopodobieństwo obecności zanieczyszczeń w powietrzu, a także substancji: toksycznych, trujących, parzących, duszących, rakotwórczych lub drażniących. Z kolei sprzęt ochrony układu oddechowego OUO, w którego skład również wchodzą maski twarzowe, jest podstawowym wyposażeniem wszystkich jednostek ratunkowo-gaśniczych i większości jednostek ochotniczej straży pożarnej. Poprawiają bezpieczeństwo działań.

Jak ważna jest odpowiednia konserwacja masek twarzowych i na czym polega ich serwisowanie?

Wszelkie naprawy i serwis masek twarzowych powinien być przeprowadzony przez profesjonalną firmę, np. dystrybutora sprzętu ochrony dróg oddechowych Agpol, mającą doświadczenie i kompetencje w tym zakresie. Podczas serwisu, weryfikuje się szczelność i funkcjonalność sprzętu. Szczególną uwagę zwraca się na membranę ułatwiającą komunikację, system szybkiego wpinania, a także wizjer z poliwęglanu. Nie może być on zarysowany i brudny. Warto mieć świadomość, że oprócz serwisowania przez firmy, równie istotne są codzienne czynności pielęgnacyjne i czyszczące maski twarzowe. Po każdym użyciu należy umyć ją ciepłą wodą z detergentem, a następnie delikatnie osuszyć i powiesić w zaciemnionym i przewiewnym miejscu, a także sprawdzić istnienie ewentualnych uszkodzeń. Na co dzień maski twarzowe należy chronić przed wilgocią, utrzymywać w czystości i od czasu do czasu przewietrzyć.