Jak sprawdzić, czy deweloper jest wiarygodny?

Kupno mieszkania z rynku pierwotnego jest opłacalne dla inwestorów. Nowe, stylowe mieszkanie to kusząca opcja, pozwalająca na korzystne ulokowanie oszczędności. Kupując mieszkanie w inwestycji, która dopiero startuje, pozwala na wynegocjowanie sporych rabatów i późniejszą sprzedaż lokalu z zyskiem. Każda transakcja na rynku nieruchomości wiążę się z pełnym ryzykiem, jednak wejście w życie ustawy deweloperskiej zniwelowało niektóre zagrożenia czyhające na inwestorów.

Wiarygodny deweloper: klucz do sukcesu i bezproblemowego zakupu mieszkania inwestycyjnego

Wybór i zakup mieszkania to poważna decyzja. Na jej podjęcie składa się bez wątpienia wiele czynników, którymi mogą być: lokalizacja nowego lokum, komunikacja miejska, wielkość mieszkania, liczba pokoi, spokojna okolica. Wiele osób zachwyconych wizją nowego, pięknego mieszkania zapomina o najważniejszym – sprawdzeniu wiarygodności dewelopera, od którego mieszkanie kupujemy. Niejednokrotnie do wiadomości publicznej podawane są informacje o ludziach oszukanych, którzy kierując się sercem w wyborze nowego miejsca do życia, nie sprawdzili dokładnie inwestora, z którym mieli do czynienia. W tej dziedzinie nie można zapominać o zasadzie ograniczonego zaufania.

Weryfikacja wiarygodności dewelopera: internet podstawowym źródłem wiedzy o wykonawcy inwestycji

Podejmując decyzję o kupnie mieszkania z rynku pierwotnego, w pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić dewelopera w internecie. Choć wydaje się to rozwiązaniem banalnym, to często zdarza się, że inwestor znajduje na forach wpisy niezadowolonych mieszkańców innych inwestycji, wykonanych przez daną firmę i dowiaduje się o opóźnieniach w budowie, niskim standardzie wykończenia lokali lub ukrytych opłatach, związanych z transakcją. Jeżeli zaistniała sytuacja, w której dany deweloper oszukał innych klientów, bądź nie wywiązał się dokładnie ze wszystkich swoich zobowiązań, bez wątpienia są po tym jakieś ślady w sieci. Dobrym źródłem zbierania materiałów jest odwiedzanie dedykowanych forów dyskusyjnych dotyczących rynku mieszkaniowego, nieruchomości i branży budowlanej. Należy pamiętać, że deweloperom zdarza się stosować marketing szeptany, a pochwalne wpisy może dodawać wyspecjalizowana w takich działaniach agencja reklamowa. Często zdarzają się sytuacje, w których oszukane osoby, chcąc ustrzec innych przed nieuczciwym inwestorem, zamieszczają informacje i przestrogi na różnych grupach w portalach społecznościowych, które są związane z lokalnym rynkiem nieruchomości. Ten prosty sposób sprawdzenia dewelopera może okazać się pomocny i pozwoli nam na uniknięcie zawarcia transakcji z nieuczciwą firmą.

Źródła informacji gospodarczej: deweloper w Krajowym Rejestrze Sądowym

Podstawową czynnością w weryfikacji wiarygodności inwestora jest sprawdzenie go w Krajowym Rejestrze Sądowym. Sprawdzając w ten sposób dewelopera, możemy wejść w posiadanie przeróżnych informacji, które dotyczą między innymi kapitału spółki, ewentualnych zadłużeń oraz postępowań sądowych. Poleca się również sprawdzenie powiązań pomiędzy podmiotem inwestora a innymi spółkami. Możemy to zrobić poprzez stronę internetową Ministerstwa Sprawiedliwości, bądź osobiście, udając się do sądu rejonowego, gdzie jest możliwość wnioskowania o odpowiedni dla nas dokument.

Prospekt informacyjny: ochrona praw konsumenckich w transakcji na pierwotnym rynku nieruchomości

Prawa ustawy deweloperskiej zobowiązują podmiot do okazania do wiadomości publicznej tak zwanego prospektu informacyjnego. Jest to obowiązkowe dla każdej firmy, która przygotowuje inwestycję mieszkaniową. W prospekcie informacyjnym zawarte informacje podzielone są na dwie części: informacje ogólne oraz indywidualne. Informacje ogólne dotyczą dewelopera, jego dotychczasowych inwestycji oraz inwestycji będącej przedmiotem zainteresowania. Część indywidualna zawiera informacje dotyczące mieszkania konkretnie wybranego przez klienta. Wydanie prospektu informacyjnego jest obowiązkiem dla dewelopera. Jeżeli inwestor umieści w nim informacje niezgodne z prawdą, może podlegać karze grzywny lub w przypadku rażących nieprawidłowości nawet pozbawienia wolności.

Weryfikacja dewelopera: inwestycje zrealizowane przez firmę

Sposobem pomocnym, lecz czasochłonnym, jest dotarcie do klientów inwestycji już zrealizowanych przez danego dewelopera. Są to osoby, które mają realny pogląd na sytuację oraz mogą udzielić informacji z pierwszej ręki. Współpracy z danym podmiotem mogą opowiedzieć o deweloperze z własnej perspektywy. Mogą oni udzielić informacji przyszłym klientom o pozytywach bądź negatywach wynikających z takiej transakcji: zgłaszaniu usterek podczas odbierania lokalu, kontaktu z deweloperem po podpisaniu umowy deweloperskiej czy likwidacji szkód i napraw wynikających z rękojmi.

Należy pamiętać, że weryfikacja inwestora może zająć dużo czasu, dlatego też nie należy działać w pośpiechu. Zebrane informacje mogą utwierdzić nas w przekonaniu, że dokonujemy dobrego wyboru. Świadomy inwestor zdaje sobie sprawę z zagrożeń i pułapek, jakie czekają na niego na rynku nieruchomości. Osoby kupujące nieruchomość są zabezpieczone prawnie dzięki ustawie deweloperskiej, która weszła w życie 16 września 2001 roku.